Haberler

Sabiha Gökçen''de yeni dış hatları 29 Ekim''e yetiştirme seferberliği

Tarih: 5 Mayıs 2009 Kaynak: Hürriyet
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı''nda terminal-otopark-kargo-yer hizmetleri-yakıt ikmal ile CIP hizmetlerinin ihalesini 1 milyar 932 milyon Euro bedelle kazanan İSG Uluslararası Havalimanı Yatırım A.Ş., havalimanını devralışının ilk yılında yolcu sayısının 3 milyon 948 binden, 4 milyon 728 bine çıktığını bildirdi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı''na yetişmesi planlanan ve 450 milyon Euro''ya mal olacak yeni terminal ile yolcu kapasitesi 25 milyona ulaşacak. Limak Holding-GMR Infrastructure (Hindistan merkezli)-Malezya Airports Holdings (Malezya merkezli) ortak girişim grubunun kurduğu İSG Uluslararası Havalimanı Yatırım A.Ş.''nin CEO''su Gökhan Buğday, yeni terminalin sadece inşaatının 336 milyon Euro tutacağını, finansman maliyeti ile birlikte 450 milyon Euro''ya malolacağını belirtti. Gökhan Buğday, "Devrin ilk yılında yolcu sayısı yüzde 20 arttı, 2009''da 5.5 milyon yolcu hedefliyoruz" dedi. Buğday, "30 ay içinde bitirme hedefiyle yeni terminal inşaatına başladık. 1 yıl erken tamamlamaya odaklandık. Cumhuriyet Bayramı''na kadar, yani 29 Ekim''e yeni terminali bitirme konusunda ısrarlıyız. Bunun için betonarme inşaatın bir bölümü çelik konstrüksiyona çevrildi" diye konuştu.

Uzun menzilli uçuş başlayacak
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı''ndan halen 48''i yurtdışı olmak üzere 65 noktaya uçuş yapıldığını bildiren İSG Uluslararası Havalimanı Yatırım A.Ş. CEO''su Gökhan Buğday, "Bu kadar farklı noktaya uçuş var ancak bilinirlik sorunu var. Yeni reklamlarla bunu aşmaya çalıştık. Yeni İETT hatları geliyor, Havaş da ek seferler başlatıyor. Paris, Roma, Sofya ile birlikte Ortadoğu''da yeni noktaya uçuş da başlayacak, Ardından uzun menzilli uçuşlar için de görüşmeler yapıyoruz" dedi.

THY aynı yönetimle uçmaya devam edecek
Türk Hava Yolları A.O''nun (THY) dün yapılan genel kurulunda, eski yönetim yeniden seçildi. Yapılan seçimde Yönetim Kurulu Başkanlığı''na Candan Karlıtekin, üyeliklerede Muzaffer Akpınar, Orhan Birdal, Mehmet Büyükekşi, Temel Kotil, Cemal Şanlı, Hamdi Topçu yeniden seçildi. Naci Ağbal, İsmail Gerçek ve Ateş Vuran''dan oluşan denetleme kurulu da değişmedi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.