Haberler

Kentleşme ihtiyacı acilen kurumsallaşmak zorunda

Tarih: 5 Mayıs 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Kentleşme Şûrâsı''nın açılışında konuşan Bayındırlık ve İskan Bakanı Demir "Sürdürülebilir kentleşme ve planlama politikası hazırlama ve kurumsallaştırma çalışmaları hız kazanmak zorundadır" dedi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Türkiye''de bugüne kadar yürütülen kentleşme politikaları ve uygulamalarının bütünleşik bir kentsel gelişme stratejisi çerçevesinde ortaya konulamadığını ifade ederek, "Sürdürülebilir kentleşme ve mekansal planlama politikası hazırlama ve kurumsallaştırma çalışmalarının hız kazanması gerektiğini" kaydetti. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından düzenlenen ve üç gün sürecek olan "Kentleşme Şûrâsı" Cumhurbaşkanı Abdullah Gül''ün katılımıyla Sheraton Otel''de başladı. Bayındırlık ve İskan Bakanı Demir, şûrâ açılışında yaptığı konuşmada, bakanlığın yapısı, vizyonu ve misyonu hakkında bilgi verdi. Demir, "Bugün yurdumuzda yapılan her yatırımın, inşa edilen her binanın yolun, sokağın, parkın veya altyapı tesislerinin arkasında ya planını ya projesini onaylayan, ya doğrudan inşa eden, ya mali veya teknik destek sağlayan ya da standardını koyan, usul ve esaslarını belirleyen kurum olarak Bayındırlık ve İskan Bakanlığı yer almaktadır" dedi. Şûrâ komisyonu sürecinde, bilim adamları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, yerel yöneticiler, sivil toplum, iş dünyası ve meslek örgütleri mensupları ile konunun uzmanlarının yoğun bir çalışma sarf ettiğini dile getiren Demir, sonuçta Ulusal Bütünleşik Kentsel Gelişme Stratejisi ve Eylem Programı''na yansıtılacak görüş ve önerilerin oluşturulduğunu anlattı.

296 kişilik 10 komisyon oluşturuldu
Kentleşme Şûrâsı, 3 gün sürecek. Şûrâ çalışmaları kapsamında kentleşmeyle ilgili 151 kurum ve kuruluştan toplam 296 kişinin yer aldığı 10 komisyon oluşturuldu. "Mekansal planlama sistemi ve kurumsal yapılanma", "kentsel teknik altyapı ve ulaşım", "kentsel dönüşüm, konut ve arsa politikaları", "afetlere hazırlık ve kentsel risk yönetimi", "kentsel miras, mekan kalitesi ve kentsel tasarım", "iklim değişikliği, doğal kaynaklar, ekolojik denge, enerji verimliliği ve kentleşme", "kentsel yoksulluk, göç ve sosyal politikalar", "bölgesel eşitsizlik, yerel kalkınma ve rekabet edebilir kentler", "kentlilik bilinci, kültür ve eğitim" ile "yerel yönetimler, katılımcılık ve kentsel yönetim" adı altında toplanan 10 komisyon, 4 aylık çalışma sonucunda raporlarını hazırladı. Raporlar, Şûrâ Genel Kurulu''nda görüşülecek ve şura kararları haline getirilecek.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.