Haberler

Konut fiyatları bir yıldan önce artmaz

Tarih: 7 Mayıs 2009 Kaynak: Zaman
Konut sektöründe yaşanan durgunluk sürüyor. Ev hayali kuranlar fiyatların izleyeceği seyri merak ediyor. ING Bank Genel Müdürü Hakan Eminsoy, eldeki stoklar eriyinceye kadar konut fiyatlarının artmasının söz konusu olmayacağını söyledi.

"Konut fiyatlarında bir yıl artış beklememek lazım." diyen Eminsoy, sermaye ve para piyasalarında başlayan iyimser havanın sürmesi halinde, konut kredilerinde faiz oranının yılın üçüncü çeyreğinde düşebileceğini söyledi.

İstanbul''da düzenlenen 1. Mortgage Zirvesi''nde değerlendirmelerde bulunan Hakan Eminsoy, Türkiye''de gelir düzeyine bağlı olarak konut kredisinde vade süresinin 7-8 yıl olarak tercih edildiğini söyledi. Yurtdışında vadenin 25 yıla kadar uzadığına dikkat çeken Eminsoy, "Bugünkü faiz oranları ve ekonomik koşullar nedeniyle vade kısa tutuluyor. Özellikle 7-8 yıllık bir vade tercih ediliyor. Gelecekte bu vadelerin uzaması, faiz oranlarının düşmesi ve fonlamanın artmasına bağlı." dedi. Son dönemde Merkez Bankası faiz oranlarını düşürmesine rağmen bankaların faiz düşürmesindeki gecikme nedenlerinden de bahseden Eminsoy, bankaların riskinin daha fazla olduğunu söyledi. MB faiz indiriminin çok kısa vadeli ve yüksek teminatlı olduğunu, bankaların uyguladıkları faiz oranlarının daha uzun vadeli ve teminatın daha zayıf olduğunu ifade eden Eminsoy, "O nedenle gecikmenin olması normaldir. Para piyasasındaki hareket, kısa sürede reel sektöre yansımayabilir. Ancak bu yansımadaki gecikmenin bir diğer nedeni, küçük işletmelerde yaşanan mali sıkıntıdan da kaynaklanıyor. Kredi riskleri yüksek seyrediyor. Yaşadığımız çalkantılı dönem, en çok küçük işletmeleri etkiledi. O nedenle bankaların faiz düşürmesi gecikiyor." açıklamasında bulundu. Bankaların bir yıl önce daha rahat koşullarla kredileri verirken, yaşanılan olumsuz tecrübeler sebebiyle daha titiz hareket etmeye başladığını söyleyen Eminsoy, faiz oranları düşse de bu titizliğin devam edeceğini kaydetti. Mortgage, Türkçe adıyla ''tutsat'' ürününün, Türkiye''ye geç gelmesinden dolayı bazı eksikliklerinin giderilerek sunulduğunu belirten Eminsoy, Türkiye''de ev bedelinin, yüzde 75''i, 80''i kredilendirilirken, yurtdışında bu oranın yüzde 110''lara, hatta yüzde 120''lere kadar çıktığına işaret etti. Eminsoy''a göre Türkiye''de konut finansmanının yüzde 94''ünün TL üzerinden sağlanması hem kaynak açısından hem de faiz açısından daha az risk oluşmasını temin ediyor.

ING Bank yılın ilk 4,5 aylık döneminde, verdiği kredilerde, yüzde 6,3''lük bir büyüme sağladı. Bu büyümenin pazar paylarında yüzde 10''luk artış sağladığını ifade eden Eminsoy, "Bugün pazar payımız, sektörde yüzde 4,4''e çıkmıştır. Bu büyümemiz, bankacılık sektörünün, konut finansmanında binde 3 oranında daralma yaşadığı bir dönemde olmuştur. Biz, tutsata özel bir önem veriyoruz. Konut finansmanına özel bir organizasyon kurduk. Krize rağmen tutsat konusundaki yatırımımızı, desteğimizi değiştirmedik, değiştirmeyeceğiz de." dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.