Haberler

İtalya L''Auila Depremi Bulguları

Tarih: 7 Mayıs 2009


Yapı ve deprem mühendisleri, birçok tarihi ve modern yapının çökmesine ve 300 can kaybına neden olan 6 Nisan 2009 tarihli 6,3 büyüklüğündeki İtalya L''Auila depreminin incelenmesinden sonra bulgularını raporladılar.  www.fuji-miyamoto.com web sitesinde yer alan bilgilere göre, toplam hasarın yaklaşık 16 milyar Dolar olduğu öngörülüyor.

L''Aquila depremi orta ölçekli bir deprem olmasına rağmen, yapıların sünek olmayan beton elemanlarında, desteklenmemiş yığma duvarlarında, yumuşak katlarında ve yeni konstrüksiyonlarında ağır hasarlar gözlendi. Asma tavan ve iç duvar konstrüksiyonları gibi yapısal olmayan elemanlar da yerlerinden koptu. Büyük modern bir hastane yapısal olmayan iç duvarlarının devrilmesi ve asma tavan sisteminin kopması sonucu halkın en çok ihtiyaç duyabileceği bir zamanda faaliyetlerini yürütemedi. Top-Hill Mühendislik Fakülte binasında asma tavan ve iç duvarların çökmesi, bu okuldaki birçok öğrencinin hayatına mal olabilirdi. Çoğu yeni prekast betonarme yapılar ağır hasar gördü. Yapılar tümüyle yetersiz sismik tasarıma sahip. Bu tür yapılar biraz daha şiddetli bir depremde tamamen göçebilirdi. Kiliseler yüksek yığma duvarlara, geniş iç açıklıklara, yüksek çan kulelerine ve kubbelerine sahip olması nedeniyle tarihi yapılar arasında en tehlikeli olanı.

İtalya''daki yeni ve tarihi yapılarda belirlenen yapısal yetersizlikler dünya genelinde de bulunuyor. Buna benzer yapısal yetersizlikleri daha öncede görüldü ve bundan sonra da görülecek. Dünyada birçok eski betonarme yapı, desteklenmemiş yığma duvarlar, sabitlenmemiş yapısal olmayan elemanlar ve bunun gibi sismik açıdan yetersiz yapılar bulunuyor. Tarihi yapılar mirasımızı ve kültürümüzü korumak için güçlendirilmelidir. Güçlendirme, yapılan yüzeysel tadilatlara nazaran daha ucuz bir yöntem olmakla birlikte hayat kurtarır. İnsani ve mali felaketlerin önlenmesi için kamu ve özel sektördeki deprem riskinin azaltılması esas olmalıdır.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.