Haberler

17 ilçeli dev Büyükşehir ve Bursa''ya özel Kentsel Dönüşüm Yasası

Tarih: 11 Mayıs 2009 Kaynak: Olay Yazan: Ahmet Emin Yılmaz
Bursa her yönüyle çok özel bir kent. Kentsel sorunları çözmek için de özel adımlar gerekiyor. 17 ilçenin de Büyükşehir sınırlarına alınması ve Bursa için Kentsel Dönüşüm Yasası çok önemli...

Her şeye karşın Bursa çok özel bir kent. Fakat bu özel kent, özellikle son 35-40 yıllık süreç içinde çok özel bir süreç yaşadı. O süreç... Sanayi tercihinden sonra patlayan iç göç nedeniyle kontrolsuz ve plansız büyüyen bir kent ortaya çıkardı. Şimdi...

Bursa''yı kontrol altına almak, tarihten gelen değerleri ve ovasının kazandırdığı özellikleri de koruyan özgün bir model ortaya çıkarmak için uğraş veriliyor. En azından... Bursa''nın bugününü kentleşme kurallarına uydurup geleceğe sağlıklı bir kent bırakabilmek için çareler düşünülüyor. Bu noktada... Cumartesi sabahı harika bir sunumu siyasi irade ile paylaşan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Necati Şahin''in gündeme getirdiği iki önerinin altını tekrar tekrar çizmek gerekiyor:

Bir... İstanbul ve Kocaeli örneklerinde olduğu gibi, Bursa''da da Büyükşehir sınırlarının, 17 ilçeyi kapsayacak şekilde il sınırlarına çıkarılması gerekir.

İki... Bursa''ya özel bir Kentsel Dönüşüm Yasası gerekir. Bu iki öneriye, Devlet Bakanı Faruk Çelik''in sahip çıkıp destek vermesini önemsedik. Dahası... Büyükşehir sınırlarının il sınırına çıkarılarak, 17 ilçeyi de içine alan bir yönetime dönüşmesinin gündemlerinde olduğunu açıklaması, bu sürecin hızlandığını gösteriyor. Yine... Her fırsatta "Bursa''nın yıkılarak güzelleştirilmesini" savunan Çelik, en uygun çözüm yolu olan Bursa''ya özel Kentsel Dönüşüm Yasası''na da sıcak bakıyor. Hatta... "Gelin iktidarıyla, muhalefetiyle bu yasayı destekleyip çıkaralım" çağrısı yaptı ki, bu nu da Bursa''nın kurtuluşunda ilk adım kabul ettik.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.