Haberler

Olsun da nasıl olursa olsun müteahhitliği

Tarih: 15 Mayıs 2009 Kaynak: Radikal

Fotoğraf: Derviş Altuntaş, AA
Trabzon''un Akçaabat ilçesinde altı katlı bir apartmanda bulunan yangın merdiveni bakanlara ''İyi de bu ne işe yarar'' dedirtiyor.

Türkiye''de ''Olsun da nasıl olursa olsun'' anlayışı sınır tanımıyor. Bu anlayışın son örneklerinden biri de Trabzon''un Akçaabat ilçesindeki altı katlı apartmandaki yangın merdiveni.

Binanın dış cephesine monte edilen merdivene binanın hiçbir yerinden giriş çıkış olmadığı gibi, merdiven birinci kat hizasında bitiyor. Binanın dış cephesinde metalden bir sarmaşık gibi öylesine asılı duran merdiven "İyi de bu ne işe yarar" dedirtiyor.

Yapımına 1994 yılında başlanan bina 2001 yılında tamamlanmış. Müteahhit yapı kullanım izni alabilmek için dairesel yangın merdivenini koymuş. Binada oturanların bir kısmı sekiz yıldır prosedür gereği duran merdivenden rahatsız. Şikayetçiler, kendilerine daha sonra merdivenin ulaşılabilecek bir yere alınacağı yolunda söz verildiğini, ancak bunun yapılmadığını söylüyor.

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik''e göre yangın merdivenlerinin kaçış yollarının bir parçası olması yani ortak merdiven ya da balkonlarla bağlantılı olması isteniyor.

Yangın merdivenlerinin binalarda uygun şekilde bulundurulmasından bina veya işyeri sahip ve yöneticileri sorumlu.

Yönetmelik ne diyor?
Yönetmelik dairesel yangın merdivenlerini de şöyle tanımlıyor: "Dairesel merdivenler, yanmaz malzemeden yapılmaları ve en az 800 milimetre genişlikte olmaları durumunda, kullanıcı yükü 25 kişiyi aşmayan herhangi bir kattan, ara kattan veya balkonlardan zorunlu çıkış olarak hizmet verebilir. Koşulları sağlamayan dairesel merdivenler zorunlu çıkışlar olarak kullanılamaz."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.