Haberler

İzmir''in Olimpik Buz Pateni Salonu 2010''da Tamam

Tarih: 15 Mayıs 2009 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, uluslararası yarışmaların yapılacağı Olimpik Buz Pateni Salonu''nun temelini attı. Törende konuşan Başkan Kocaoğlu, mezbelelik bir alanı İzmir''in eğitim, kültür, sanat ve spor hayatına kazandırdıklarını belirterek, "Buz pateni salonu ile birlikte İzmir, tüm spor branşlarında ulusal ve uluslararası müsabakaların yapılacağı bir kent haline gelecek" diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan Olimpik Buz Pateni Salonu''nun temeli, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu''nun da katıldığı bir törenle atıldı. Törene Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanı Fahrettin Kandemir, Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Akın Kılavuz, meclis üyeleri, belediye bürokratları ve vatandaşlar katıldı. Bornova ve Bayraklı''ya olduğu kadar tüm kente canlılık getirecek 231 bin metrekarelik Aşık Veysel Rekreasyon Alanı içinde yer alan Buz Pateni Salonu''nun teme atma töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Mezbelelik bir alanı Bayraklı ve Bornova''da yaşayan vatandaşlarımızın yanı sıra İzmir için 24 saat kullanılabilen, spor yapılabilen bir alan haline getiriyoruz. İzmir salon sporları tesisi açısından UNIVERSİADE ile birlikte çok sayıda tesis kazandı. Bir eksik kalmıştı. Buz pateni ve buz hokey salonunun da tamamlanması ile birlikte İzmir''de salon sporlarında uluslararası ve ulusal boyutta müsabaka yapılamayacak hiçbir spor branşı kalmayacak" diye konuştu.

Kocaoğlu, "Bu düğümü keserek çözdük"

Son 5 yıl içinde iyi niyetle kente bir şey kazandırmak için yapılan ama çeşitli nedenlerle bitmeyen ve çözülemeyen 5-6 büyük projenin bulunduğunu, kamu yararı ve genelin yararını gözeterek bu projeleri çözmeye çalıştıklarını belirten Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü; "Dünya Ticaret Merkezi, Balçova Arsa Mağdurları, Aşık Veysel Rekreasyon Alanı, Hilton, Buca su kuyuları bunların başında geliyor. Tam 10 yılı aşkın bir süredir 231 bin metrekarelik bir yeşil alan hukuksal bir girdaptan dolayı atıl halde duruyordu. Bizce uygun olmayan amaçlarla kullanılıyordu. Göreve geldiğimizde bu konuyu masaya yatırdık. Çok şey gördük, öğrendik ama en önemlisi buraya ‘aqua park'' olarak verilen sözleşmenin hukuksal bir niteliği olmadığını gördük. Özel kurduğumuz komite, üniversite ve hukukçular aynı görüşte birleşti. Bu düğümü keserek çözdük".

Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Projesi''nin Homeros Vadisi Projesi''nin bir devamı olduğunu söyleyen Kocaoğlu, hedeflerinin Meles''den Homeros Vadisi''ne kadar 13 - 14 kilometrelik "Medeniyetler Yolu" yaratmak olduğunu belirtti. Bornova trafiğini rahatlatacak Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi düzenlemesi ile ilgili kamulaştırmalar için 10 milyon TL ödediklerini, Smyrna kavşağındaki bir parselden kaynaklanan sorunun çözülmesi ile birlikte yolun Manisa Kavşağı''na kadar uzatılacağını belirten Başkan Kocaoğlu, caddenin Manisa yönünden gelenler için önemli bir arter olacağını söyledi. Kocaoğlu, İzmir''de yatırım yapmak için son 5 yılda 320 milyon TL kamulaştırma ödediklerini de sözlerine ekledi.

Bornova Belediye Başkanı Prof. Kamil Okyay Sındır ise yaptığı konuşmada, özlemle bekledikleri bu projenin sadece Bornova ve Bayraklı''ya değil kentin kültür, sanat hayatına çok şey katacağını söyledi. Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Akın Kılavuz, İzmir''de Buca Hasanağa Bahçesi''ndeki buz pateni salonunun ekonomik ömrünü tamamlaması ile birlikte İzmirli sporcuların Ankara ve Kocaeli''ye geldiğini belirterek, Olimpik Buz Pateni Salonu''nun tamamlanması ile birlikte artık liglere girip yarışabileceklerini söyledi. Buz hokeyi ve pateninin dünyanın gelişmiş ülkelerinde yapıldığını, İzmir''in de gelişimi tamamlamış bir kent olarak böyle bir salonu hak ettiğini söyleyen Kılavuz, İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Erzurum''dan sonra İzmir''deki Buz Pateni Salonu''nun 5. salon olarak sporculara hizmet edeceğini söyledi. Konuşmaların ardından federasyon başkanları Başkan Aziz Kocaoğlu''na "Buz Hokeycisi" onur plaketi verdi.

Uluslararası yarışmalar yapılacak
Bornova Rekreasyon Alanı içinde bulunan ve ihalesine ayrı çıkılarak temel kazılarına Mart ayı sonunda başlanan olimpik buz pateni ve buz hokeyi salonu, 3 katlı buz pateni ve buz hokeyi salonu olmak üzere toplam 12 bin metrekare alanda inşa ediliyor. Olimpiyat standartlarına göre projelendirilen salon, seyirci, VIP, basın ve engelli tribünleriyle birlikte 2 bin 250 kişi kapasiteli olarak yapılıyor. Bu büyük yatırımın maliyeti 10 milyon 744 bin TL. Buz Pateni Salonu 2010 yılının Eylül ayında tamamlanacak.

Rekreasyon alanı da başladı
Öte yandan buz pateni salonunun içinde bulunduğu Aşık Veysel Rekreasyon Alanı''ndaki yapım çalışmalarına da başlandı. Rekreasyon alanı kültür, sanat, spor, eğlence ve dinlenme faaliyetlerinin bir arada bulunacağı büyük bir kompleks şeklinde planlandı. Bornova Erzene Mahallesi''ndeki Aşık Veysel Rekreasyon Alanı''ndaki 231 dönüm arazi üzerinde yapılmaya başlanan proje kapsamında 125 dönüm yeşil alan düzenlemesi, kültür-sanat faaliyetleri için 5 bin kişilik çok amaçlı anfitiyatro, 3 adet basketbol sahası, 2 adet tenis sahası, 1 adet mini futbol sahası, bin 500 metrekare suni gölet, 2 adet ahşap köprü, 200 kişilik kafeterya ve 615 araçlık otopark oluşturuluyor. Ayrıca alanda 2 adet çocuk oyun alanı, 1,5 kilometrelik bisiklet yolu, yürüyüş yolları ve spor parkuru, seyir terasları ve dinlenme bölgeleri yer alacak. Rekreasyon alanının maliyeti ise 8 milyon 316 bin TL.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.