Haberler

Tören eşliğinde yıkım

Tarih: 22 Mayıs 2009 Kaynak: Cumhuriyet
Adalar Belediyesi, çevre ve görüntü kirliliği yarattığı ve halk sağlığı açısından tehlike yarattığı gerekçesiyle, Büyükada''da 2 tarihi bina, amfi tiyatro ve Lido Otel inşaatının yıkımını başlattı.

Büyükada İskelesi''nin hemen arkasında yer alan 2 tarihi bina ile amfi tiyatro ve Lido Otel inşaatının yıkımı nedeniyle bir tören düzenlendi.

Törende konuşan Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, yerel yönetimlerin en önemli görevlerinden birisinin çözüm üretmek, bir diğerinin de görev yaptıkları bölge ve beldeleri güzelleştirmek olduğunu ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın Büyükada''daki çirkinliğin giderilmesi ve bu binaların yıkılması talimatı verdiğini hatırlatan Farsakoğlu, şunları söyledi:

''''Adalar''ın özelliği var. 899 adet tescilli eski esere sahip olan bir yer. Bunların büyük çoğunluğu tarihi özellikleri olan yapılar. Bunların korunması gerekiyor. Bu yapılardan 2''si de tescilli ama yıkılmaya yüz tutmuş eski binalar. Bu çirkinlik abidesi olan yapılar, ayrıca can ve mal güvenliği açısından da tehlike oluşturuyor. Adalarda kaçak olarak yapılan eklentiler var. Bunlarla ilgili olarak mühürlediğimiz yapılar var. Bunları Cumhuriyet Savcılığı''na da bildiriyoruz.''''

Anıtlar Kurulu''nun Adalar''dan sorumlu eski üyesi olan Oktay Ekinci de Adalar''da imar yasağı olduğu için tek tek bina yapmanın zor olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''''Ama yaygın bir şekilde kaçak yapı, büyütme, yeni onarım derken kaçak kat ilave etme, çatı aralarına kaçak katlar sokma veya eklenti yapma gibi işlemler Adalar''da olmuştur. Ama buradaki yapıların yüzde 70''e yakınının korunması gerekli, kültür varlığı niteliğindeki eski eser yapılardır. Bu yapılara karşı her hangi bir müdahalede bulunmak demek, tarihe yasa dışı müdahalede bulunmak demektir. Bu da ayrıca bir suçtur.

1993''te Anıtlar Kurulu üyesiyken bu binaların yıkım kararını ben almıştım. Yasalar gereği, imar disiplinini sağlamak belediyenin görevidir. Yıllardır bu görev yerine getirilmediği için suç işlenmiştir. Kaçak yapılaşma sadece kentlerimizi tahrip etmekle kalmıyor, demokrasimize de leke sürüyor. İnsanlar gerçekten uygun bir gelecek için değil yasa dışı işlerine göz yumulması için oy veriyorlarsa, o oyların sonucu da ortaya çıkan ortamın demokratik bir ortam olduğunu söylemek oldukça zordur.''''

Konuşmaların ardından, davul zurna eşliğinde biri ahşap diğeri betonarme üçer katlı 2 tarihi bina iş makineleriyle tamamen yıkıldı. Amfi tiyatro ile Lido Otel inşaatının da yıkımına başlandı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.