Haberler

Güneşe Derneği, Avrupa Fotovoltaik Endüstrisi Birliği Üyesi Oldu

Tarih: 25 Mayıs 2009
Kısa adı "Güneşe Derneği" olan, Güneşten Elektrik Üreticileri Fotovoltaik Sanayicileri ve İş Adamları Derneği, Avrupa''nın en büyük sektörel birliği konumundaki, Avrupa Fotovoltaik Endüstrisi Birliği''nin (EPIA) üyesi oldu.

Güneşe Derneği''nin, sektörün Avrupa''daki en büyük birliğinin Türkiye''deki tek ayağı konumuna geldiğini kaydeden Güneşe Derneği Başkanı Mehmet Özer, "Üyelerimiz, EPIA üyeliğinin getirdiği birçok imkandan yararlanacaklar. Üyelik talepleri de yoğun. Paralel olarak giderek büyüyen derneğimiz, sektörel temsil kapasitesini de artırıyor," dedi.

200 üyeli EPIA, Avrupa Birliği''nde (AB), güneş enerjisi endüstrisinin %95''ini temsil ediyor. Avrupa Yenilenebilir Enerji Konseyi (EREC), Uluslararası Enerji Ajansı - Fotovoltaik Enerji Sistemi Programı (IEA-PVPS), Avrupa Kimya Endüstrisi Konseyi (CEFIC), Kırsal Elektrifikasyon Birliği (ARE), PV Modüllerinin Yeniden Kullanımı ve Geri Dönüşümü Birliği (PV CYCLE), Avrupa Yenilenebilir Enerji Sistemleri Forumu (EUFORES) gibi önemli organizasyonlara üye olan EPIA; Dünya Bankası, Greenpeace, ulusal enerji ajans ve birlikleri ile ortak çalışmalar yapıyor.

AB Yenilenebilir Enerji Sistemleri Direktifi''nin şekillenmesinde etkin rol alan EPIA, AB üyesi ülkelerin eylem planlarının koordinasyonunu da sağlıyor. Ayrıntılı bilgi www.gunese.org adresinden alınabilir.

Türkiye''nin halihazırda geç kaldığı "güneşten elektrik üretimi"ni yaygınlaştırma amacı ile kurulan, kısa adı ile Güneşe Derneği, Türkiye''deki ilk ve tek sektörel yapılanma. Güneşten elektrik üretimi ve bu konudaki bilinci yaygınlaştırma amacına paralel olarak sosyal sorumluluk projeleri üreten dernek, konferans ve seminerler de düzenliyor. Bu bağlamda hayata geçirilen sektörel fuar ve yayınları, sosyal sorumluluk projelerini ve benzeri diğer girişimleri karşılıksız olarak destekleyen dernek, bu misyon ve amaçlara katkıda bulunacak sektör mensuplarının katılımına açık.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.