Haberler

Adalar''da çürük dişler sökülürken

Tarih: 26 Mayıs 2009 Kaynak: Radikal Yazan: Oral Çalışlar
Dr. Mustafa Farsakoğlu, Adalar''ın yeni belediye başkanı. Daha önce yıllarca Adalar Kaymakamlığı görevini yürütmüştü. Sonra idareciliği bırakıp üniversitede öğretim üyeliğine başladı ve eşi Hatice Farsakoğlu''yla birlikte Büyükada''ya yerleşti.

Farsakoğlu kaymakamlığı döneminde de adalardaki çarpık yapılaşmayla mücadele etti. Marmara Denizi''nde balık neslini yok edecek biçimde yapılan avcılığın yasaklanması için büyük çabalar sarf etti ve başarılı oldu. Bugün Marmara Denizi''nde Adalar çevresinde daha çok balık varsa, Farsakoğlu''nun bunda epeyce emeği olduğunu söyleyebiliriz.

29 Mart seçimlerinde Mustafa Farsakoğlu CHP''den, eski Belediye Başkanı Coşkun Özden AKP''den adaydı. Kıyasıya bir çekişmenin sonunda Farsakoğlu az farkla seçimi kazandı. Bu aynı zamanda Adalar Belediye Başkanlığı seçiminde CHP''nin ilk kez seçim kazanması anlamına geliyordu. Bunda Farsakoğlu''nun kaymakamlığı döneminde bıraktığı olumlu etkilerin de bir rolü olduğunu söyleyebilirim.

Adalar''da, özellikle de Büyükada''da en çok şikâyet edilen konulardan birisi motorlu araç trafiğiydi. Farsakoğlu kaymakamlığı döneminde makam aracını şehre göndermişti ve devlete ait motorlu araçları sıkı şekilde denetliyordu. Şimdiki kaymakam Mevlüt Kurban da bu geleneği devam ettirerek makam aracını Adalar''a getirmedi.

Farsakoğlu ve arkadaşları, işbaşına gelince ilk olarak Adalar''da gerekli gereksiz dolaşan araçları kontrol etmeyi kararlaştırdılar. Bu kez de belediye başkanının makam aracı adalardan gönderildi ve trafikten çekildi.

Adalar, İstanbul''un yeşili, doğası, eski yapıları göreceli olarak en iyi korunmuş yerlerindendir.

Ancak, kötü yapılarla kentleri berbat eden anlayış burada da etkili oluyor. 1980''li yılların ortalarından 90''lı yılların başlarına kadar yaygın bir yapılaşma yürütüldü, çok kötü beton binalar, eski güzelim binaların yerlerine yapıldı.

Daha da acı vereni, Türkiye''yi terk etmek zorunda kalan Rumların bıraktıkları sahipsiz binaların başına gelenlerdi. Bir kısmı işgalcilerin saldırısına uğradı. Bir kısmı yıkılmaya terk edildi. Güzelim binalar birer birer göz önünde çöküp gitti.

1980''li yıllardan kalan en felaket yapılardan birisi Büyükada''nın Park Otel''i diye kabul ettiğimiz tarihi Lido Otel''in yerine yapılmaya kalkışılan binadır. Vapur Büyükada''ya yaklaştığında işte bu yarım kalmış beton yığını yapıların en önünde öcü gibi karşınıza dikilir.

Yaşa dışı olan bu yapı için tam 25 yıldır yıkım kararı olmasına rağmen sahilde öylece durdu. Onun hemen yanıbaşında yıkık dökük iki bina bu çirkinliği daha da çekilmez hale getiriyordu. Adalılar bu binalara ‘Büyükada''nın çürük dişleri'' adını takmışlardı.
Farsakoğlu işe başlar başlamaz bu binaların yarattığı çirkinliği temizlemeye karar verdi. Binaların sahipleriyle konuştu. Onlar, yıkılanların yerine eskilerinin benzerini usulüne uygun olarak yapacaklarına söz verdiler. Ardından Anıtlar Kurulu''ndan binaların yıkılmasıyla ilgili karar çıkarıldı.

Geçen günlerde törenle bu binalar yıkıldı. Bunun Adalılar için çok büyük anlamı olduğunu söyleyebilirim. Adanın görüntüsünü değiştereceği gibi, kötü yapılaşmaya karşı da bir örnek oluşturacak.

Bu yeni yaklaşım Adalılara yeni bir ruh, yeni bir heyecan verdi. Başkan Mustafa Farsakoğlu ise, bu atılımın heyacanıyla yeni projeleri harekete geçirmenin yollarını arıyor.

Tabii önündeki en büyük engel, Adalar Belediyesi''nin yetersiz bütçesi. Çünkü Adalar kışın yapılan sayım nedeniyle 17 bin nüfusa sahip görünüyor. İller Bankası da bu nüfusa göre maddi destekte bulunuyor.

Adalar''da 25 bin konut bulunuyor. Yazın bu konutlarda oturan insanların sayısı 100 bini geçiyor. Buna hemen her gün yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaretini de eklerseniz, altyapı ihtiyacının büyüklüğü ortaya çıkar.

17 bin nüfusa göre verilen parayla 150 bin nüfusluk bir topluluğa hizmet veriliyor. Üstelik bu hizmetler dört adaya dağıldığından maliyetin daha da arttığı düşünülürse, çaresizlik daha iyi anlaşılır.

Benzer sorunların, yaz nüfusu olağanüstü artan bütün yazlık sayfiye yerleri için geçerli olduğunu söyleyebiliriz. İşte bu çaresizliği Adalar Belediyesi bütün ağırlığıyla yaşıyor.
Büyükada''nın görüntüsünü bozan üç binanın yıkılışı Adalar''da yeni bir başlangıç oldu, umut yarattı.

Devam diyoruz...

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.