Haberler

Valilik ve belediye tek çatıda toplanmalı

Tarih: 27 Mayıs 2009 Kaynak: Hürriyet Yazan: Deniz Gürel
Hürriyet İnternet Yayınları Yönetmeni Fatih Çekirge''nin köşe yazısında gündeme getirdiği ''yeni yerel yönetim açılımına'' Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek''ten de destek geldi. Gökçek bu düşüncenin hayata geçirilme noktasıyla ilgili de iki öneri sundu.

Hürriyet İnternet Yayınları Yönetmeni Fatih Çekirge''nin köşe yazısında gündeme getirdiği ''yeni yerel yönetim açılımına'' Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek''ten de destek geldi. "Belediyelerin yetki arttırımı konusunda Fatih Bey''e yüzde 100 katılıyorum" diyen Gökçek, "Tüm dünyada olduğu gibi valilik ve belediye tek çatı altında olmalı ve seçimle göreve gelmeli. Demokrasi budur" dedi.

Çekirge''nin haftalık yazısında "Şehirleri valiler değil de seçilmiş belediyelerin meclisleri yönetse ne olur? İl sağlık müdürlüğü, milli eğitim, karayolları gibi hizmet unsurları bu meclise bağlansa. Ankara''nın o merkezi hükümet ağırlığı kaldırılsa... Seçilmiş belediyelere neden yalnızca sokak temizlettirip, altyapı hizmetleri yüklüyoruz? Bırakalım tümüyle yönetsin o şehri... Bu ''sivil cesaret'' var mı?" ifadelerini kullanarak ortaya koyduğu yerel yönetim açılımına Gökçek''in değerlendirmesi şöyle oldu:

Her konuda hesap vermeli
Belediyelerin yetki arttırımı konusunda Fatih Çekirge''ye yüzde 100 katılıyorum. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye''de de valilik ve belediye tek çatıda olmalı ve seçimle gelmeli. Demokrasi budur. Hem demokratik hayatımıza hem de hizmet noktasında kesinlikle ülkeye büyük katkı sağlayacaktır. Halka her zaman şehirle ilgili her konuda yerel yönetime hesap sorma hakkı verilecektir. Özellikle sağlık, eğitim ve trafik konusunda yaşanan aksaklıkların hesabını yerel yönetimlerden soracakları için yöneticiler daha çok çalışarak bu sıkıntıların hızlıca çözülmesini sağlayacaklardır. Bu uygulamanın tatbikatına nüfus limiti koymak suretiyle belli bölgelerden başlanabilir. Özellikle İzmir, Ankara ve İstanbul pilot iller olarak bu uygulamaya geçebilir. Belediyelerin kurumsal olarak bu uygulamayı kaldıracağını ve pilot illerde başlanacak uygulamanın da işlevselliğinin o şehirlerde yaşayan vatandaşlarca hemen hissedileceğini düşünüyorum."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.