Haberler

Marina parklar geliyor

Tarih: 29 Mayıs 2009 Kaynak: Sabah
İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret A.Ş (İSPARK) Genel Müdürü Kadir Gurbetçi, İstanbul Boğazı''nda tekneler için ''''Marina Park'''', helikopter firmalarına park hizmeti vermek için de helikopter pistleri yapacaklarını söyledi.

Yeni parklanma sistemlerine ilişkin Gurbetçi, 3.5 yıl önce trafik akışına katkı sağlamak, İstanbulluları rahatsız eden niteliksiz işletmeciliği bitirmek, caddelerde uzun süre kalmaya mani olmak ve otoparklar yapmak, park etme kültürü oluşturmak amacıyla kurulan şirketin, bugün bin 700 eğitilmiş personeli ve bin noktada 50 bin araç kapasitesiyle her gün yaklaşık 75 bin İstanbulluya hizmet eder noktaya geldiğini kaydetti.

Gurbetçi, şu anda İstanbulluları rahatsız eden niteliksiz işletmeciliği yüzde 97''yi aşan oranda bitirdiklerini, örnek otopark uygulamalarının yanı sıra, tekne ve helikopter park hizmetlerini de kendilerinin vereceğini belirtti.

Denizlerde de İstanbulluları rahatsız eden işletmeciler bulunduğunu, buna da çekidüzen vermek amacıyla 3 bakanlık ve bütün ilgili kuruluşlarla görüşerek İSPARK''ın marina parkları yapmak üzere çalışmalara başladığını bildiren Gurbetçi, şu bilgileri verdi:

''''İstanbul Boğazı''nda kısa süreli tekne bağlamak için halkımızın bildiği ifadeyle ''marina parkları'' yapacağız. Bununla ilgili Tarabya ve İstinye koyunda çalışmalara başladık. Ön izinleri bitti. Proje safhası bitmek üzere. Orada hem kısa süreli tekne bağlama yerleri olacak, hem de denizle İstanbulluların ilişkisini kesmeyecek bir proje olacak. İnsanlar karadan baktıkları zaman boğazın öbür yakasını görebilecekler. Deniz yüzeyinden bakıldığı zaman da kıyıdaki güzellikler görülebilecek. Orada öyle yükseklikte ve uygun metrajdaki yatlar bağlanacak ki dokuyu da bozmayacak. Şu anda Tarabya ve İstinye''de neredeyse denizi görmeniz mümkün değil. Bütün tekneler kıçtan karaya doğru kıyıya bağlanmış durumda.''''

Gurbetçi, projeye göre, rüzgar ve dalga haritaları da dikkate alınarak akıntı hareketliliğine mani olmayacak şekilde dubalar yerleştirerek, tekneleri denizin ortasında bağlayacaklarını, kıyıyla en fazla bir bağlantı olabileceğini kaydetti.

Giriş ve çıkışlar için mobil hizmet vereceklerini ifade eden Gurbetçi, teknesini park edenleri alıp kıyıya getirecek iskeleler olacağını vurguladı. ''''HELİKOPTER PARK'''' Gurbetçi, bir diğer çalışmalarının da turizm ve ticari maksatla, ambülans hizmetleri ve afet anında kullanmak ve helikopter pistlerini tek elden disipline etmek amacıyla uygun alanlarda helikopter pistleri yaptıklarını belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin verdiği yetkiyle helikopter firmalarına park hizmeti sunmak için 6 helikopter pisti planladıklarını ifade eden Gurbetçi, şunları kaydetti:

''''Kadıköy pisti bitti. Şişli''deki mevcut pisti rehabilite ediyoruz. Yenikapı, Üsküdar, Bakırköy ve Sarıyer''de projelerimiz sürüyor. 2009 yılında tarifeli uçuşlara hazırlanmaya çalışıyoruz. Hava taksi firmaları bize helikopterleri temin edecekler, işletmeciliği onlar yapacak, biz de ilk etapta yer hizmetleri ve parkları kendilerine hizmet olarak sunacağız. Bedelini ise firmalarla yapacağımız görüşmelerden sonra tespit edeceğiz.''''

Turistlere Havadan İstanbul Turu
Gurbetçi, helikopter pistlerinin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün bilgisi dahilinde planlandığını, her istenilen yere pist yapılamadığını, yaklaşma mesafeleri ve rüzgar haritalarının önemli olduğunu vurguladı.

Helikopter taşımacılığının deniz taksinin değişik versiyonu olduğunu ifade eden Gurbetçi, Avrupa''da olduğu gibi İstanbul''da da turistlere havadan 15''er dakikalık turlar yaptırma projelerinin bulunduğunu anlattı.

Bu konuda birçok firmanın da kendileriyle görüştüğünü anlatan Gurbetçi, ''''VIP hizmeti sunacağız. Kadıköy''de misafirlerimizi ağırlayacağız. 15''er dakikalık turların sevk ve idaresini yapacak bir mantıkla çalışıyoruz'''' dedi.

Gurbetçi, ayrıca uygulama kapsamında Sağlık Bakanlığının 20''ye yakın ambulans helikopterinin de bu pistlerden yararlanacağını, deprem gibi olası bir afet anında ulaşılabilirlik açısından alternatifleri zenginleştirmeye çalıştıklarını kaydederek, tüm bu çalışmaların iyi erişim, hayatı daha çok sürdürülebilir kılma, İstanbulluların refahını ve hayat kalitelerini artırmaya yönelik olduğunu söyledi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.