Haberler

Metrobüsler TBMM''de

Tarih: 29 Mayıs 2009 Kaynak: Milliyet
CHP milletvekilleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nden, garajda bekletilen Phileas marka otobüslerin Hollanda''dan alımına ilişkin sözleşmeleri kamuoyuyla paylaşmasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ve arkadaşları, metrobüslerin alımına ilişkin sözleşmelerin incelenmesi ve otobüslerin iadesi ile ilgili yapılması gerekenlerin saptanması için Meclis araştırması açılmasını istedi.

TBMM''ye sunulan araştırma önergesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından ulaşımda yaşanan sorunları çözümleyeceği iddiasıyla alınan 50 adet Phileas marka otobüse toplam 60 milyon euro ödendiği kaydedilerek şöyle denildi: "Hollanda''dan getirilen otobüslerden 35 tanesi İBB tarafından seferden kaldırılmıştır. Yokuş çıkmakta ve hızlanmakta zorlanan, süspansiyon sisteminde sorun olan ve yol tutuşunda bekleneni vermediği ifade edilen Phileas marka otobüslerin İstanbul trafiği için en uygun araç olmadığı ortadadır."

Önergede, daha iyi durumda olan otobüslerin seçilmeyerek Phileas marka otobüslerin tercih edilmesinin kenti yönetenlerin anlayışındaki zafiyet ve yanlışlıktan kaynaklandığı savunuldu.

‘Kamuoyuna açıklansın''
Phileas marka otobüslerin alımına ilişkin sözleşmelerin incelenmesi ve otobüslerin iadesi ile ilgili olarak yapılması gerekenlerin saptanması amacıyla Meclis araştırması açılması istenen önergede şöyle denildi: "Şeffaf yönetim anlayışı gereği de otobüslerin alımına ilişkin yapılan sözleşmeler kamuoyu ile paylaşılmalıdır."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.