Haberler

"Ekonomide kötünün iyisine seviniyoruz"

Tarih: 29 Mayıs 2009 Kaynak: Milliyet Yazan: Elif Demirci

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, ekonominin toparlanmaya başladığına dikkat çekti. Umut veren Demirtaş, çarpıcı devam etti: Ölümü gördük, sıtmaya razı oluyoruz.

İzmir Ticaret Odası''nın (İTO) meclis toplantısında ekonomi değerlendirildi. Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, gri bulutların dağılmaya başladığını belirtti.

Demirtaş, para ve sermaye piyasalarındaki gelişmelerin normale dönüldüğünün işareti olduğunu ifade etti, şunları söyledi: "Sanayide de canlılık belirtileri var ama yeterli değil. Sanayi üretiminde düşüş martta hız kesti. Geçen yıla göre ciddi düşüş, geçen aya göre ise toparlanma yaşanıyor. Bir önceki aya göre ciro yüzde 17.2, siparişler yüzde 16.7 artış gösterdi. Faiz ve enflasyon düşüyor, dış talep daralıyor. AB ekonomileri küçülüyor. Yani ekonomide kötünün iyisine seviniyoruz. Ekonomide ölümü gördük, sıtmaya razı oluyoruz. Ama bunlar bize yeterli değil. Bu nedenle yalancı baharlara, kısmi iyileşmelere temkinli yaklaşıyoruz."

Üçkuyular''a liman şart
İTO Başkanı, hükümetin ekonomik krize yazdığı %vergi% indirimi reçetesinin tek başına yeterli olmadığını da dile getirdi.

Demirtaş, turizmi de ele aldı, İzmir''in ciddi mesafe katettiğini, 2003 yılından bu yana kente gelen turist sayısının 1 milyonu aştığını vurguladı, şöyle konuştu: "Hedefimiz yılda 1 milyon kruvaziyer yolcusu. Ancak Alsancak Limanı bu hedefe cevap veremiyor. Bu nedenle Üçkuyular''da 75 milyon dolarlık dev yatırım için çalışmalarımız sürüyor. Aynı anda 8 geminin yanaşacağı Akdeniz''in en güzel limanını, Avrupa‘nın en büyük şirketi Costa yapmaya hazır. Ultra modern teknolojik bir liman olacak. Bilim adamlarının, ekolojik hayata, deniz dibine etkileri üzerine yaptığı araştırmaları tamamlanmak üzere. Önümüzdeki ay projeyi sivil toplum kuruluşları ve Büyükşehir Belediyesi''yle paylaşacağız."

İTO Meclisi üyelerine, İzmir Tahıl Ekmeği
İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, daha önce tanıttıkları "İzmir Tahıl Ekmeği" hakkında da bilgi verdi. Demirtaş, "Kentimizde Trabzon, Vakfıkebir gibi isimler taşıyan ekmekler var. Ancak İzmir ekmeği yok. Birol Yılmaz, ‘İzmir Tahıl Ekmeği''ni yaptı. 18 kentte zincir mağazaları olan bir hipermarketin raflarında yerini aldı. Önümüzdeki ayki toplantıda her meclis üyesine iki ekmek vereceğiz" dedi.

Akdeniz Oyunları yine düzenlenebilir
Ekrem Demirtaş, İzmir''in uluslararası spor organizasyonlarının düzenlendiği bir kent olması gerektiğini de vurguladı. Demirtaş, 1971''de ev sahipliği yapılan Akdeniz Oyunları''nı tekrar burada düzenlenmesini istediklerini kaydetti, şöyle dedi: "2017''deki organizasyon alınabilir. Uluslararası Akdeniz Olimpiyatları Komitesi''yle irtibata geçtik. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi''nden destek istedik. Gelecek cevaba göre girişimlerimizi sürdürüceğiz. 2017''de nerede yapılacağı 2011''de belirlenecek."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.