Haberler

Yangın odaları birbirine soktu

Tarih: 5 Haziran 2009 Kaynak: Olay Yazan: İhsan Aydın
Bir tartışmadır almış başını gidiyor. Yitirilen canların üzerinden herkes birbirini istifaya çağırıyor. Koltuklara birkaç görev sığdıranlar öbürünü, öbürleri bir başkasına istifa borusu çalıyor.

Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi''ndeki yangının ardından her telden farklı ses çıkıyor. Ancak uzmanlıklarına başvurulan odaların bu yüzden birbirlerine girdikleri de gözden kaçmıyor.
Yangının hangi nedenle çıktığını araştıracak uzman meslek odaları bile birbirlerine girmiş durumda.

Önceki gün İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin ile konuştuk.
Şahin, ''Facianın sabahında 1954 model megafonlarla hastane önünde sözde uzmanlık alanlarına ilişkin açıklamalarda bulunanların İMO''yu yangın sonrası bilgisine başvurulacak ''yanlış adres'' olarak gösterme hakları yok" diyor.

Belli ki, İMO''nun yangın sonrası yanlış adres diye tanımlanmasını mühendisler çok içerlemiş.
Bizzat Vali Şahabettin Harput''un kendilerinden yangın sonrası teknik bir inceleme raporu istediğini hatırlatan Şahin şöyle konuşuyor:

"Bizde Elektrik Mühendisleri''nin de arasında bulunduğu diğer beş odayı da işin içine katalım istedik. Projeler, kapılar her şey önümüze açıldı. Ancak onlar inceleme sonrası hazırlanan raporu adeta yangından mal kaçırırcasına Vali Bey''e bile vermeden medya önünde bizden de habersiz şov yaparak açıkladılar. Bunu kabullenmemiz mümkün değildi."

Bursa''da meslek odaları arasında yaşanan bu kavga Ankara''ya da taşınmış. TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı ve Bursa İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri''nin İMO''yu ''yanlış adres'' olarak tanımlaması Başkent''e taşınmış. İMO Genel Başkanı da Bursa Şube''ye sahip çıkmış.

İMO''dan İKK''ya özür resti...
Yaşananlar bunlarla da sınırlı değil. İKK''nın başında genç bir isim var. Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Erdal Aktuğ aynı zamanda İKK Sekreterliği görevini de yürütüyor. Televizyon ekranlarında İMO Bursa Şube Başkanı Şahin ile bu konuda fena halde kapışan Aktuğ''un olaya hem ''ideolojik'' hem de ''acemice'' yaklaşımı inşaat mühendislerini çok kızdırmış.

Şahin''in olayı kapatma gibi niyeti yok. "İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi olarak bizi yangın sonrası başvurulacak yanlış adres olarak görenler Odamızdan özür dilemediği sürece bundan böyle İKK toplantı ve etkinliklerinde yer almayacağız" diyor.

Hatta İKK''nın son toplantısına bizzat katılmayan Şahin, özür beklentisini gönderdiği yönetici aracılığıyla İKK''ya iletmiş.

Benzer şekilde Ankara''da da İMO Genel Merkezi''nin TMMOB''tan hesap sormaya hazırlandığı konuşuluyor.

Yani şov yapmak ve yangından siyaseten nemalanmak isteyenler mimar, mühendis ve doktorları birbirine sokmuş durumdalar.

Bursa''daki İKK seçimlerinin, bol boş oyla zaten kıl payı kazanıldığı düşünüldüğünde Aktuğ''un ve TMMOB Başkanı''nın bir çuval inciri berbat ettikleri görülüyor.

Zira yangının çıktığı binayı yapan ve kontrol edenler arasında inşaat mühendisleri de var. İMO''yu inceleme için yanlış adres olarak görmek bize göre baltayı taşa vurmaktan başka bir şey değildir.

Çünkü yangının oluşturduğu dumanın şavt denen kanallardan yapının her yanına yayılışını herhalde doktor ya da ziraat mühendisi belirleyecek değildir.

Muhtemelen bugün bilirkişinin hazırladığı rapor sonuçlanacak ve yangının neden çıktığı bilimsel olarak Bursa Cumhuriyet Savcılığı''na iletilecek.

Şevket Yılmaz Hastanesi''nde yitirilen canlar kadar, kellesi istenenler de her geçen gün artıyor.

Siyasi başkanlara istifa baskısı...
Dün İdealist Hekimler Topluluğu, yangın sonrası hastanedeki doktor üyelerine ''geçmiş olsun'' bile demeyen Bursa Tabip Odası Başkanı''nı bir kez daha istifaya davet etmişler. CHP''nin Nilüfer ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve grup sözcüsü olan Tabip Odası Başkanı''na, ''Ya Oda ya siyaset'' çağrısı kendi meslektaşlarınca bir kez daha dillendirilmiş.

Benzer şekilde bugün de Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şubesi bir basın toplantısı düzenleyerek son yerel seçimlerde siyasete giren ve belediye meclislerine seçilen TMMOB''a bağlı meslek odalarının başkanlarından odalardaki görevlerinden istifa etmeleri istenecek.

Görüldüğü gibi Bursa''da bir yangın Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği ile Türk Tabipler Birliği''ne bağlı odaların üyelerini birbirine sokmuş durumda.

Politize olmuş tüm meslek odalarında olaylara ideolojik yaklaşıldığı sürece bu kargaşa kolay kolay bitmeyecektir.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.