Haberler

İstanbul''un finans merkezi için TOKİ''ye olağanüstü yetki

Tarih: 12 Haziran 2009 Kaynak: Radikal Yazan: Songül Selvi
TOKİ, hazırlanan kanun teklifiyle, İstanbul''u finans merkezi yapacak bölgedeki tüm imar, izin planı gibi işlemleri yürütmekle görevlendirilerek, olağanüstü yetkilerle donatıldı.

Hükümetin, İstanbul''un finans merkezi yapılmasına yönelik ilk somut adım atıldı. Toplu Konut Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile İstanbul''un finans merkezinin krokisi oluşturuldu. Teklifte yer alan kroki ile Merkez Bankası, Halkbankası, Vakıfbank ve Ziraat Bankası gibi kamunun finans kurumlarının İstanbul''a taşınacağı bölge İzmit Ankara E5 karayolu, Ankara Otoban, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, 1. Boğaz Köprüsü, Kadıköy ve Göztepe''yi kapsayan alan olarak belirlendi.

Kaderi TOKİ belirleyecek
Teklifle TOKİ bu bölgedeki tüm imar, izin, planı gibi işlemleri yürütmekle görevlendirilerek, olağanüstü yetkilerle donatıldı. Teklifte, "İlgili mevzuata göre büyükşehir veya ilçe belediyeleri ve diğer kamu kurumlarına ait olan, her ölçek ve nitelikteki imar planları, parselasyon planları ve sair tüm imar uygulamalarına dair yapma, yaptırma, onama, askı, ilan, itirazların değerlendirilmesi dahil tüm izin ve yetkilerle proje onayı yapı izni, yapım sürecindeki yapım denetimi, yapı kullanma izni ve inşaata dair tüm izin ve yetkiler ilgili mevzuatındaki esaslara uygun yürütülmek sureti ile başkanlığa aittir" denildi.

Kanunun bu hali ile yürürlüğe girmesi durumunda yürürlük tarihinden itibaren finans merkezi olarak krokisi çizilen bölgede yapılmış olan planların uygulaması duracak. Bu planların kısmen veya tamamen uygulanmasında kararı TOKİ Başkanlığı verecek.

Teklifte, "Bölgedeki tüm gayrimenkuller, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce mevzuata uygun olarak yapılmış ve onaylanmış herhangi bir ölçek ve türdeki imar planı kapsamında kalsalar dahi, bu kanuna göre yapılacak plan hükmüne tabi olurlar" denildi.

Teklifle getirilen bir diğer düzenleme ise Hazine''den TOKİ Başkanlığı''na 1164 Sayılı Arsa Üretimi ve Değerlendirmesi Hakkında Kanun uyarınca yapılan devirleri düzenleyen maddede arsa ve arazi ibaresi genişletilerek, arsa, arazi, bina ve benzeri yapıların tümünü kapsaması bakımından taşınmaz kelimesi oldu. Böylece TOKİ''nin Finans Merkezi planında bulunan tüm taşınmazlarda söz sahibi olmasının önü açıldı. Teklifte TOKİ''nin üst düzey yöneticilerine kıyak sağlayacak bir düzenleme dikkat çekti. Düzenlemede TOKİ''nin bugüne kadar inşa etmiş olduğu sosyal donatılar anlatılarak, "Bu tür özel önemi haiz konularla görevli kamu kurumlarının idarecileriyle ilgili olarak özel düzenlemeler yapılmış olup halen de yapılabiliyor.

Bu çerçevede Avrupa Birliği Genel Sekreterliği, Gelir İdaresi Başkanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ve benzeri kurumların Başkan ve yardımcıları için uygulanan ek gösterge hükmünün TOKİ Başkan ve Başkan Yardımcıları için de uygulaması amaçlanmaktadır" denildi.

Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.