Haberler

''Kaçak yapı kavramını sözlükten çıkartacağız''

Tarih: 12 Haziran 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Lafla peynir gemisi yürütülme döneminin artık sona erdiğini belirten Bayındırlık Bakanı Demir, kanunlarda yapılacak değişikliklerle kaçak yapı kavramını sözlükten kaldıracaklarını söyledi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, kanunlarda yapılacak yeni değişiklikler ve denetimlerle kaçak yapı kavramını sözlükten kaldıracaklarını söyledi. Türkiye''de lafla peynir gemisinin yürütülme döneminin AK Parti ile son bulduğunu vurgulayan Bakan Demir, durmaksızın hizmete devam edeceklerini belirtti.

Bir Gelecek Başlattık
Bakanlık olarak bir gelecek başlattıklarını vurgulayan Demir, "Yapılan inşaatların kalitelerini tetkik edeceğiz. Yapımcı firmaya, zamanından önce teslim ederse bir belge tanzim edeceğiz. Şu anda da Bakanlığımızın İmar Kanunu''nda öngördüğü değişiklik tasarısı geçtiğimiz hafta komisyonda kabul edildi. İnşallah Haziran sonuna kadar kanunlaşırsa Türkiye''de yapı müteahhitlerine sicil tutulacak ve belge verilecek. Burada yüklenici firmalarımızın gayretleri ve başarıları belgelerine yansıyacak" şeklinde konuştu

İstanbullu''nun Derdi
Bakan Demir, Üsküdar Hükümet Konağı''nın temel atma törenine katıldı. İstanbullu''nun en büyük dertlerinden olan kaçak yapı kavramını sözlükten çıkartacaklarını ifade eden Bakan Demir, "Eğer kaçak yapılaşmaya biri teşebbüs ederse bir daha yapı yapma fırsatı bulamayacak. Ve buna izin verenler de görevden alınacak ve kaçak yapı kavramını Türkiye gündeminden çıkartıyoruz" diye konuştu.

Denetlemelerimiz Ağır Olacak
Bakanlık tarafından 2010 yılında yürürlüğe koyacakları yeni bir sistemle tüm yapıların ve yüklenici firmaların sıkı şekilde denetlenmesini sağlayacaklarını ve başarılı olan firmaları ödüllendireceklerini açıklayan Bakan Demir, yeni geliştirilen sistemle, gözetim altına alınacağını ve yanlış işler yapanların bir daha bu alanda çalışamayacaklarını ifade etti.

Delinmez dağları deldik
AK Parti döneminde delinmez denen dağları delmeyi başardıklarına dikkat çeken Bakan Demir, "Asla azmimizden bir eksikliğe uğramadan hizmetin yolcusu olduk. Aklıma geliyor Bolu Tüneli, şimdi o tünelleri görüyorsunuz. Delinmez dağları delerek hizmet yaptık. Orayı patates deposu yapacaklardı değil mi? Marmaray''ı görüyorsunuz, hastaneleri, adliye saraylarını, hükümet konaklarını, köy yollarını görüyorsunuz bunlar ancak çalışmakla olur. Lafla peynir gemisi yürütme dönemi bitmiştir" şeklinde konuştu. Üsküdar için inşa edilen hükümet konağının en geç 15 ay içerisinde yüklenici firma tarafından tamamlanacağını belirten Bakan Demir, eski usul yıllarca süren kamu inşaatları döneminin sona erdiğini aktardı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.