Haberler

Dünya ısınacak Türkiye kazanacak

Tarih: 15 Haziran 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Küresel ısınmanın etkisiyle karbondioksit ve su döngüsünün artacağı, bu durumun Türkiye''de yeşil miktarını da artıracağı, muz üretiminin Akdeniz''den iç bölgelere doğru taşınacağı bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Kara, yaptığı açıklamada, küresel ısınmanın karbondioksit başta olmak üzere normalden fazla sera gazı salınımı nedeniyle oluştuğunu, bu nedenle tüm dünyada sıcaklık değerlerinin yükseldiğini belirtti.

Küresel ısınmanın, dünya genelinde zararlı etkiler oluşturabileceğini dile getiren Kara, "Ancak küresel ısınma ülkemize çeşitli yararlar sağlayabilir" dedi.

Küresel ısınma nedeniyle kutuplarda buzulların erimesinin havadaki su döngüsünü artırdığını, bu durumun suyun kutuplardan ya da denizlerden iç bölgelere taşınma hızının artacağı anlamına geldiğini ifade eden Kara, şunları kaydetti:

"Bazen kutuplardan ve denizlerden iç bölgelere su taşınması çok hızlı, hatta sellere sebebiyet verecek kadar da yüklü olabiliyor. Siz bu olayı özellikle iç bölgelerde iyi kontrol edebilirseniz, iyi havza yönetimiyle Türkiye''de faydalı hale dönüştürebilme şansınız var. Yeşil dokunun artabilmesi için olmazsa olmaz ana unsur karbondioksittir. Karbondioksit, güneş ve suyla birleşince, daha iyi bir fotosentez sağlıyor ve ağaçları büyütüyor. Karbondioksit ne kadar fazla varsa, o kadar yeşillik olur, ormanların miktarı artar. Yeşillik oluşması için su da çok önemlidir. Küresel ısınmayla su döngüsü de artacağı için, yeşil miktarının çoğalmasına yeterli gelecektir. Güneş ise zaten her zaman var."

Kara, küresel ısınmayla oluşacak yeni durumun Türkiye için, nereden geleceği tam olarak bilinemeyen önemli bir su döngüsü sağlayacağını, daha fazla yağmur ve kar yağacağını, bununla birlikte yeni su kaynakları ve pınarların oluşabileceğini ifade etti.

Bu yeni oluşumları iyi yönetebilmek için mutlaka, kapsamlı bir su yönetimi oluşturarak, suyun iyi bir şekilde kontrol edilmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getiren Kara, "Su yönetimindeki eksiklikleri gidermek, organizasyonu iyi kurmak lazım. Her ülke, her bölge, her şehir bu tedbirleri almalıdır" dedi.

Bu sürecin uzun yıllar alabileceğini anlatan Kara, "Küresel ısınma geliyor, eyvah" şeklinde ah vah etmek yerine, bu durumu ülkenin lehine çevirecek tedbirlerin alınmasının şart olduğunu belirtti.

İç Anadolu''da muz yetişecek
Küresel ısınmadan kuzey ülkelerinin olumsuz yönde etkileneceğini, Türkiye için ise bu durumun daha iyi sonuçlar doğuracağını vurgulayan Kara, şunları söyledi:

"Dünyadaki tüm bölgelerde iklim, daha sıcak bir kimlik kazanacak. Bu durum her yerde iklimde farklılaşmaya neden olacak. İklim bölgeleri kaymaya başladı. Ilıman iklimler kuzeye kayıyor. Tarım kuşağı değişeceği için Anadolu''nun içlerinde, ekvatora yakın yerlerdeki gibi palm yağı üretimi yapılabilecek, muz üretimi Akdeniz''den iç bölgelere doğru taşınacak. ''Bundan nasıl gelir sağlayabiliriz?'' diye düşünerek, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının ciddi bir üretim planlamasına gitmesi gerekecek. Bu planlamayı çok hızlı yapmak zorundayız. İklim o kadar hızlı değişiyor ki Akdeniz''de yetişen zeytin, artık İngiltere''de bile yetişiyor."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.