Haberler

Teke tüke ''müze''si oy Madımak!

Tarih: 18 Haziran 2009 Kaynak: Akşam Yazan: Volkan Yanardağ, Mustafa Kozak
Bakan Ertuğrul Günay, 37 kişinin can verdiği Madımak''ın ''anı evi''ne dönüştürülememesinin faturasını mülk sahibine kesti: Oradan bir rant üretme gayreti var.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bakanlığı''nın yanı sıra Alevilerin de talip olduğu Sivas''taki Madımak Oteli''nin satılamamasının faturasını otel sahibine çıkardı. 37 kişinin yanarak öldüğü otelin ''anı evi''ne dönüştürülmesi projesinin 2 Temmuz''daki yıldönümü törenlerine yetiştirilemeyeceğini söyleyen Günay, ''Orada canlarını yitirenlerin anılarının önünde saygı duyabileceğimiz, ibret alabileceğimiz bir alan konusunda tasarımız var ama mülk sahibi oradan bir rant üretme gayretine girişti. Kararlılığımızı birilerinin çıkar aracı haline de getirmemeye çalışıyoruz'' dedi.

Madımak konusunda içinin rahat olduğunu anlatan Bakan Günay, ''Göreve başlar başlamaz, Madımak''ta bir kebapçının bulunmasından, son derece rahatsız olduğumu, üzüntü verici hatta tiksinti verici bulduğumu ifade etmiştim'' diye konuştu.

Kazma sallayacak
Üniversitede arkeoloji okuyup kazılara katılmayı istediğini söyleyen Ertuğrul Günay, sonunda hayalini Demre''de gerçekleştirecek. Günay, 28 Haziran''da ilk kazmayı vurarak Myra Antik Kenti''ndeki kazı çalışmalarını başlatacak. Myra''da ilk kez kazı yapılacağını anlatan Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Nevzat Çevik, ''Buranın en önemli özelliği İtalya''daki Pompei gibi yeraltında bir antik kent olması'' dedi.

Buzağı kovaladı
İlginç çıkışlarıyla kabinenin en renkli siması olan Ertuğrul Günay, Antalya''nın Aksu İlçesi''ndeki Perge Antik Kentini ziyareti sırasına objektiflere böyle takılmıştı. Karşısına çıkan buzağıyı kovalayan Günay hayvanın sahibini, ''Kaçak kazı yaparsan seninle uğraşırım'' diyerek azarlamıştı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.