Haberler

Yasak kentin mayını temizlenecek

Tarih: 19 Haziran 2009 Kaynak: Radikal Yazan: Betül Kotan
Kültür Bakanlığı Türkiye-Suriye sınırındaki ünlü Karkamış antik kentinde mayınların ''elle'' temizlenmesi için temmuz ayında ihaleye çıkıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye ile Suriye ülke sınırında bulunan Karkamış Antik Kenti''nin mayınlardan temizlenmesi için ihaleye çıktı.

663 bin 800 metrekare alandaki mayınların ‘elle'' temizlenmesi için 24 Temmuz''da Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü''nde açık ihale yapılacak. Mayınların el yerine makineyle temizlenmesinin tarihi eserlere zarar vereceği belirtiliyordu. 300 günde bitirilmesi istenen elle mayın temizleme ihalesine yerel firmaların yanı sıra yabancı firmalar da katılabilecek. Fakat yerel firmalara yüzde 15 fiyat avantajı sağlanacak.

Büyük tapınaklar
Türkiye-Suriye sınırında bulunan Karkamış Antik Kenti, askeri bölgede ve mayınlı alanda bulunduğundan, kazı çalışması yapılamıyor ve ziyaretçilere de kısmen kapalı. Kentin Türkiye''de kalan kısmı Gaziantep''in Karkamış ilçesinde yer alıyor.

Karkamış, Anadolu''yu Mezopotamya ve Mısır''a bağlayan yolların kavşağında ve Fırat Nehri kıyısında bulunduğu için tarih boyunca istilalara ve önemli olaylara sahne oldu. Geçmişi neolitik çağa kadar uzanıyor. Bölgede kazı yapanyarın arasında ünlü İngiliz casus Arabistanlı Lawrance da var. İdari binaların yanı sıra büyük tapınakların da yer aldığı kentin mayınlardan temizlenmesi halinde önemli bir turistik bölge haline gelmesi bekleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın verdiği bilgiye göre, Gaziantep İl Özel İdare bütçesinden antik kentin mayın temizleme işi için 1.5 milyon lira ödenek ayrıldı. Türkiye- Suriye bölgelerarası işbirliği programı çerçevesinde de Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı''nca bölge için 350 bin dolar ödenek tahsis edildi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.