Haberler

Çevre ödülü plastikçilere verilsin

Tarih: 19 Haziran 2009 Kaynak: Olay Yazan: Evren Öztürk
Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Bursa Şube Başkanı İlker Biliktü, plastik ve ambalaj sektörünün halk tarafından insan sağlığına zarar veren ve çevreyi kirleten bir sektör gibi algılandığını belirterek, "Ancak bilimsel olarak incelendiğinde sektörün doğa dostu olduğu görülecektir. Bence çevre ödülü plastikçilere verilmelidir" dedi.

Çağrışan Restaurant''ta gerçekleştirdiği basın toplantısında konuşan İlker Biliktü, plastiğin çevreyi kirlettiği iddialarından son derece rahatsız olduklarını belirtti. Kağıt torbaların üretiminde daha fazla enerji harcandığını ve bilinenin aksine çevreye daha fazla zarar verdiğini öne süren Biliktü, plastiğin hafif ve ucuz olduğunu, ayrıca üretim sürecinde daha az çevre kirliliğine neden olduğunu savundu. Bin adet kağıt torba için 3 bin 785 litre, bin adet polietilen plastik torba içinse 30 litre su harcandığını ifade eden Biliktü, enerji tasarrufunda da yine plastik torba üretiminin daha avantajlı olduğunu anlattı. Çevre ödülünün plastikçilere verilmesi gerektiğini söyleyen PAGDER Başkanı, konuyla ilgili olarak tanıtım filmi yapacaklarını ifade etti.

İzmir Yolu''nda yer bakıyoruz
Plastik ve ambalaj sektörünün en büyük sıkıntılarından birinin de yer sorunu olduğunu belirten İlker Biliktü, ''Bu sorunu PİLKA Kooperatifi olarak aşmaya çalıştık ve 20 imalatçıyı Kestel''deki TOKİ''nin yapmayı planladığı yerlere üye yaptık. Kalan üreticilerimiz için de 500 dönümlük bir yeri sanayi alanı olarak yapmayı düşünüyoruz'' diye konuştu. İlker Biliktü, baktıkları alanın İzmir Yolu üzerinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.