Haberler

Vekillerin Kurbağalıdere''den daha mühim işleri varmış...

Tarih: 19 Haziran 2009 Kaynak: Taraf Yazan: Melis Gönenç
İstanbul Anadolu Yakası''nın en önemli akarsuyu Kurbağalıdere''nin "kötü kokan" sorununun çözümü için bu kez İstanbul Birinci Bölge milletvekillerini aradık. Ancak görüşünü almak istediğimiz 12 vekilden sadece Ufuk Uras ve Hasan Kemal Yardımcı konuya sıcak bakıp sorularımızı yanıtladı. Diğer 10 vekilden kimisi 20 yıldır kokan Kurbağalıdere sorunundan haberi olmadığını belirtirken, kimisi de çeşitli bahanelerle görüşme talebini geri çevirdi.

60''lı ve 70''li yıllarda Kurbağalıdere yakınlarından denize girdiklerini anlatan İstanbul Birinci Bölge Milletvekili Ufuk Uras, derenin pis kokusunun aslında "var olan düzenin kokusu" olduğunu söyledi. "Gazetede kaçak kanalizasyon bağlantılarının gösterilmesi bile yerel yönetimin bu konudaki duyarsızlığını gösteriyor" diyen Uras, bu hafta içinde Çevre Komisyonu Başkanı Haluk Özdalga ile yerel yönetim ve hükümetin koordinasyonun nasıl sağlanacağını konuşacağını ifade etti.

Konuyu sadece milletvekili olarak değil gençliği Kadıköy''de geçmiş bir vatandaş olarak ele aldığını söyleyen Uras, "Tarih bilinci, yurttaşlık bilinci ve sınıf bilinci yan yana getirilerek bir çalışma yapılmalı" dedi.

"Biraraya gelelim" çağrısı
AKP İstanbul Birinci Bölge Milletvekili Hasan Kemal Yardımcı ise 60''lı yıllarda Kurbağalıdere''de kayık kiralayıp denize kürek çektiklerini belirterek konuya duyarlı olunması gerektiğini söyledi. İstanbul Birinci Bölge milletvekillerine "biraraya gelip Kadıköy''ü saran kötü kokular hakkında konuşma" çağrısında bulunan Yardımcı, "İstanbul''a giderek şikâyeti yerinde görüp Çevre Komisyonu Başkanı ile konuşabiliriz" dedi. Üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyleyen Yardımcı, "Kamuoyu oluşturulmalı ve olay gündemde kalmalıdır" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.