Haberler

Çimento üreticileri beton yol istiyor

Tarih: 19 Haziran 2009 Kaynak: Dünya

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Genel Koordinatörü Oğuz Tezmen, Türkiye''de birkaç yerde deneme amaçlı beton karayolu yapıldığını belirterek, "Öteden beri asfalt ithal eden Türkiye''de, asfalt yolların kalitesi de dikkate alındığında beton yol pahalı değil. Türkiye''nin beton yola ihtiyacı var" dedi.

Tezmen, beton kalitesi ve üretiminin denetimine ilişkin "G işareti" tebliğinin de bir an önce çıkması gerektiğini söyledi. Oğuz Tezmen, birliğin Ar-Ge Enstitüsünün çalışmaları hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlediği basın toplantısında, TÇMB''nin aşağı yukarı Türkiye''deki tüm çimento sektörünü temsil ettiğini belirterek, birliğin Kalite ve Çevre Kurulu ile Ar-Ge departmanının çalışmalarını anlattı.

Türk çimento sektörünün Avrupa''nın en büyük üreticisi olduğunu belirten Tezmen, Avrupa''ya yoğun ihracat yapan sektörün, geçen yıllarda önemli pazar olan Rusya''ya kriz nedeniyle ihracatının azaldığını ancak, şu anda Irak ve Suriye''nin ciddi bir pazar olduğunu söyledi. Tezmen, çimento sektörünün üretimde çevreye duyarlılığının yüksek olduğunu söyledi.

Türkiye''de halen beton yol yapımına geçilmediğini, birkaç yerde deneme amaçlı beton karayolu yapıldığını belirten Tezmen, "Öteden beri asfalt ithal eden Türkiye''de, asfalt yolların kalitesi de dikkate alındığında beton yol pahalı değil. Türkiye''nin beton yola ihtiyacı var. Beton yol kalıcı ve sağlam. Yolların hali meydanda" dedi.

Tezmen, Afyon ve İstanbul''daki başarılı beton yol uygulamalarından sonra Türkiye''de beton yol yapımına öncülük etmek istediklerini ifade etti.

Beton ve asfalt yolun maliyetine yönelik çalışmalara da değinen Tezmen, hatta bazı hesaplamalara göre, beton yolun maliyetinin daha düşük olduğunu söyledi.

Betonun kalite ve üretiminin denetimine ilişkin "G işareti" tebliğinin bir an önce çıkması gerektiğini ifade eden Tezmen, tebliğle birlikte hazır beton sektörünün de bir denetime gireceğini kaydetti.

Tezmen, bu kapsamda inşaat ve inşaat malzemelerinin standartlara uygunluğu ile denetimine değinerek, İstanbul''un deprem bölgesi olduğunu anımsattı ve kentsel dönüşüm projelerine gecikilmeden başlanması gerektiğini söyledi.

Üretim ve ihracat arttı
Bu arada, çimento sektöründe bu yılın ilk 3 ayına bakıldığında, üretim ve ihracat arttı. 2009 Ocak ayında üretimine yüzde 14,3''lük artış, iç pazar satışlarına yüzde 7,18''lik düşüşle başlayan sektörün toplam üretimi 2.9 milyon ton olarak gerçekleşirken, 929 bin 484 ton çimento ihraç edildi.

Şubat ayında da bir önceki yılın aynı ayına göre üretim yüzde 12,88 artarak 6 milyon ton oldu ve 2 milyon ton seviyesinde ihracat yapıldı. Mart ayında da üretilen 3,9 milyon ton çimentonun 1,2 milyon tonu ihraç edildi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.