Haberler

Güzelyalı semtine yeraltı otoparkı

Tarih: 19 Haziran 2009 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Sinan Doğan
Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Fuat Göztepe Parkı''nda tek ağaca bile zarar vermeden dev projeyi hayata geçirecek.

Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, kent içinde sıkışan trafiği rahatlatmak ve araba parkı sorununu çözmek için Güzelyalı''daki Fuat Göztepe Parkı''nın altına yeraltı otoparkı yapmayı düşündüklerini açıkladı. Tartan, "Bu konuyu önce çevrecilere soracağım. Burada bir ağaca dahi zarar verdirmeden projeyi hayata geçirmeyi planlıyorum" dedi.

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Meclis Başkanı Halit Kaya, Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Meclis Başkan Vekili Ömer Gökhan Tuncel, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, Sayman Yalçın Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Koyuncuoğlu, Meclis Üyeleri Mehmet Fatih Sözen, Şaban Can, Salih Nejat İblar, Hüseyin Acırgan ve Mesut Çetinoğlu ile beraber Gıda Çarşısı''nda incelemelerde bulunan Hakan Tartan, çarşı esnafının çöp ve trafik konusundaki sorunlarını dinledi.

Şok ekip
Başkan Hakan Tartan, "Çok ciddi bir ekonomik kriz yaşıyoruz. Sabah kepenk açan herkes, beni mutlu ediyor. Üretim ve istihdam çarklarını canlandırmak istiyorum. Konak''ta cazibe alanı yaratmak için organik tarım öne çıkarılabilir. İTB öncülüğünde kurulacak organik tarım pazarına mekan desteği verebiliriz" dedi.

Konak''ta çevre düzenlemesi ve temizlik konusunda çok hassas olduğunu vurgulayan Tartan, 1 Eylül''den itibaren yeni bir ekip kuracaklarını, "şok ekip" adını verdikleri bu organizasyon ile gelişmelere 24 saat müdahale edeceklerini söyledi. Tartan, "Geçtiğimiz günlerde bir anket çalışması yaptık. Çöp, otopark ve yolların bozuk olması, en önemli sorunlar olarak öne çıktı. Güzelyalı''da otopark çalışmasına, yol yenileme ve ışıklandırmaya başlıyoruz. 1 Eylül''den itibaren kentte ciddi yenilikler göreceksiniz. Yollar hortumlarla yıkanacak, genç kızlarımız golf arabaları ve süpürgelerle sokakları süpürecek" diye konuştu.

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, her projede Konak Belediyesi''ne destek vereceklerini açıkladı. İTB Meclis Başkanı Halit Kaya ise 6 binin üzerindeki esnafın bulunduğu çarşıya sahip çıkılmasını istedi, belirlenen sorunların çözümü için katkı sağlayabileceklerini ifade etti.

Yetkiler artırılmalı
Gıda Çarşısı''nın ana yollara bağlanması talebini de değerlendiren Konak Blediye Başkanı Tartan, bulvar, cadde ve meydanların Büyükşehir''in, sokakların ise kendilerinin yetkisi altında olduğunu hatırlattı. İzmir''de ilçe belediyelerine daha fazla yetki verilmesi gerektiğini savunan Tartan, şu görüşlere yer verdi: "İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstiklal Caddesi''ne uğramıyor. Orası Beyoğlu Belediyesi''nin sorumluluğunda. Maalesef İzmir''de böyle değil. İlçe belediyeler bu gücü kullanmalı."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.