Haberler

Kızılay''a bütüncül plan gerekli tepkisi

Tarih: 19 Haziran 2009 Kaynak: Hürriyet Ankara
TMMOB Şehir Plancıları Odası, Emek İşhanı''nın gelişigüzel kararlarla değil, Kızılay kent merkezine ilişkin bütüncül bir plan çerçevesinde işlevlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Emek İşhanı''nın Çankaya Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında tartışmaya neden olduğu hatırlatıldı. Açıklamada, Ankara''nın ve Türkiye''nin ilk gökdeleni olan ve bir süre önce bir işadamına satılan Emek İşhanı''nın, Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında işlevlendirilmesi konusunun gündeme geldiği hatırlatıldı.

Açıklamada, gerek kent merkezindeki konumu, gerek kent kimliği açısından önemi dikkate alındığında, Emek İşhanı''nın bu iki yaklaşımdan daha duyarlı, bilimsel ve planlama açısından daha kapsamlı bir yaklaşımı hak ettiği ifade edilerek, şunlar kaydedildi: "Ankara''nın en önemli kamusal mekanlarından Kızılay Meydanı''nın, bu niteliğini geri kazanmak için bu türden kapsamlı bir çalışmaya ihtiyacı bulunmaktadır. Geçtiğimiz dönemde, gelişigüzel kararlarla yaratılan alışveriş merkezleri ve kent içi otoyol politikalarıyla krize itilen Kızılay kent merkezinin bir bütün olarak planlanması ve projelendirilmesi artık bir zorunluluktur. Emek İşhanı gelişigüzel kararlarla değil, Kızılay kent merkezine ilişkin bütüncül bir plan çerçevesinde işlevlendirilmelidir."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.