Haberler

Vali ve İMO rayın peşini bırakmıyor

Tarih: 23 Haziran 2009 Kaynak: Olay Yazan: İhsan Aydın
Dün sabah telefonumuz çaldığında karşımızda İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin''i bulduk.

Heyecanla bir bilgiyi bizimle paylaştı. Paylaştığı bilgi gerçekten kentimiz adına önemli bir gelişmeydi.

Malumunuz, son günlerde İzmit Körfez Geçişi Projesi ile İzmir-İstanbul otobanına ilişkin demiryolsuz sonuçlanan ihalenin yankıları sürüyor.

Bursa''yı olumsuz etkileyecek bir eksiğin giderilmesi için Vali Şahabettin Harput''un harekete geçtiğini öğrenmek gerçekten sevindirici.

İMO Başkanı Şahin, İzmit Körfez Geçişi Projesi''ndeki demiryolu platformunun eklenebilmesi için Vali Harput''un önceki gün kendisini aradığını ve birlikte Ankara''ya Ulaştırma Bakanlığı''na gitme teklifinde bulunduğunu anlattı.

Hatta Harput bu ziyarette ülkemizde demiryolu ağları konusunda uzmanlaşmış akademik bir isim olan Prof. Dr. Güngör Evren''i de yanlarına almayı istediklerini de vurgulamış.

Bu gecikmiş bir adım olsa da, evveliyatında İMO''nun Vali Harput''a sunduğu Körfez Köprüsü üzerinde iptal edilen demiryolu hattının Bursa''ya ve Türkiye ekonomisine yapacağı olumsuz etkilere ilişkin bilgi ve belgelerin yer aldığı dosyasının yine Harput tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''a iletilmiş olması Bursa olarak işin peşinin bırakılmadığının bir göstergesidir.

Hem Vali Harput''un hem de İMO''nun bu konudaki kararlı tutumlarını takdir etmek gerekiyor. Ancak Vali Harput ve İnşaat Mühendisleri''nin girişimlerinin yeterli olmayacağı da ortadadır.
Bursa kenti olarak bir bütün görüntü vermenin şart olduğunu düşünüyoruz.

Kent yönetiminin en tepesindeki Vali Harput''un yanı sıra yerel siyasetçilerin, belediye başkanlarının, Bursa''nın 16 milletvekilinin, hatta Balıkesir, Çanakkale, Manisa ve İzmir milletvekillerinin, belediye başkanlarının Ulaştırma Bakanlığı''nı tabirimizi caiz görün, Bursa ile batıdaki kentler adına adeta ‘işgal'' edip, yanlışı düzeltme konusunda Bakan Binali Yıldırım''dan kesin ve net bir söz almalılardır.

İMO dışında hemen her konuda Bursa projelerine muhalefet eden Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği İl Koordinasyon Kurulu ve Bursa Akademik Odalar Birliği''nin demiryolsuz Körfez Geçişi projesine ilişkin suskun kalmalarını da anlamak mümkün değil.

Günlerdir Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi Başhekimi Operatör Dr. Osman Naci Çelik''i görevden aldırmak için geçen günlerin çeteresini tutanlar acaba, Bursa''yı böylesi ilgilendiren ve gerçekten olumsuz etkileyecek bir gelişme karşısında niye harekete geçmedikleri son derece düşündürücüdür.

Meslek odalarının bu suskunluğu kentteki gelişmelere ideolojik yaklaşımlarının bir göstergesi olarak yorumlanabilir. Oysa sol zihniyetin öteden beri demiryollarına karşı aşırı bir ilgisinin olduğunu biliyoruz.

Sadece meslek odalarının değil kentimizdeki muhalefet partilerinin de bu konuda harekete geçmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Ankara''da siyasi sıkıntı yaşayan ve bazı bölgelerin baskısına karşı koyamayan iktidar milletvekillerine bu konuda destek olmak şarttır.

Geçenlerde bir basın toplantısı düzenleyen ve Bursa''da sorunlu yerel yönetim projelerinin tamamlanabilmesi ve yaşanan sıkıntıların aşılabilmesi için gerektiğinde kamuoyu baskısı oluşturmaya hazır olduklarını bildiren CHP İl Başkanı Gürhan Akdoğan''ın da bu konuda bir şeyler söylemesi gerekir.

Bursa''nın hızlı trenle ülkemizin dört bir yanına bağlanmasına fırsat verecek bu eksiğin giderilmesi için CHP''nin yapacağı etkili muhalefet, belki de Ankara''nın konuyu bir kez daha düşünmesine sebep olacaktır.

Zaten İMO Başkanı Şahin de hiçbir şeyin henüz bitmediğini, köprüye demiryolu şeridinin eklenmesi konusunda halen yapılabilecek bir şeyler bulunduğunu anlatıyor ve şunları öneriyor:

"Yap-işlet-devret yöntemiyle yapılacak projenin sadece köprü bölümündeki masrafların yüzde 30''unun devlet tarafından karşılanması durumunda bu sıkıntı ortadan kalkacaktır. Bu sayede ileride demiryolu için ayrı bir köprü masrafı da olmayacaktır. Devletin sadece köprüde üstleneceği masraf ekonomiyi çok sarsmayacaktır."

Şahin bu öneriyi öteden beri tekrarlıyor. Hızlı trenin yolunu uzatan güzergâh konusunda ısrar eden Başkent''in, Bursa''yı ve Bursalıları bilgilendirme konusundaki ketum tutumlarını da doğrusu yadırgıyoruz.

Harput ve İMO''nun Ankara girişimlerini kentimizin geleceği adına önemsediğimizi bir kez daha vurgulamak istiyoruz.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.