Haberler

İskânsız binalara da yeni düzenleme yolda

Tarih: 25 Haziran 2009
Ev sahiplerinin korkulu rüyası olan kat irtifakını kat mülkiyetine çevirme zorunluluğu kolaylaştı.

2009 Kasım ayı sonunda kat mülkiyetine geçmeyenlerden alınması düşünülen 1.000 liralık para cezası kaldırıldı. Bayındırlık ve İskan Bakan Mustafa Demir tasarının kabul edilerek yasalaştığı oturumda, vatandaştan 20''ye yakın belge istenen yapı kullanım belgesi (iskân) için çalışmalarının devam ettiğini açıkladı. Yapılan düzenlemenin iskan belgesi olmayan meskenleri kapsamadığını belirten Demir, "Bununla ilgili şu anda bir çalışma yapıyoruz.

Oradaki özel durumlarla ilgili önümüze ne çıkacağını, yapılan çalışma neticesinde anlayacağız, ona göre bir düzenleme yapma imkânı olabilir." şeklinde konuştu. TBMM Genel Kurulu''nda, kat irtifakından kat mülkiyetine geçişin, idarece resen yapılmasını öngören tasarı kabul edildi. Kat mülkiyetine geçişte, zorunlu deprem sigorta poliçesi dahil başkaca bir belge istenmeyecek. Kat Mülkiyeti Kanunu''nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanu''na göre, kat irtifakı, "kat irtifakına sahip ortak maliklerin talebine bağlı olmaksızın", yapı kullanma izin belgesine dayalı olarak kanundaki şartlar uyarınca idarece kat mülkiyetine çevrilecek. Vatandaşa yüklenen mali külfetin ve bürokrasinin azaltılması amacıyla, kat mülkiyetinin kurulmasında istenen belgelerde değişikliğe gidilecek. "Her bağımsız bölümün arsa payı, kat, daire, iş bürosu gibi nevini gösteren ve anagayrimenkulün maliki veya bütün paydaşları tarafından imzalanmış "noter tasdikli liste" talep edilmeyecek. Ana gayrimenkulün, "kat, daire, iş bürosu gibi nevi ile bunların birden başlayıp sırayla giden numaralarına'''' ilişkin bilgileri, mimari proje ile yapı kullanma izin belgesinde yer alacak. Henüz yapı yapılmamış veya yapısı tamamlanmamış bir arsa üzerinde kat irtifakının kurulmasında "birden çok yapılarda yerleşimleri gösteren vaziyet planı istenmesi'''' şartını kaldıran yasaya göre, bir arsa üzerinde kat irtifakının kurulması ve tapu siciline tescil edilmesi için, o arsanın malikinin veya bütün paydaşlarının düzenlenen projeyi ve yönetim planını tapu idaresine vermeleri gerekecek. Kat mülkiyetine geçişte, ayrıca yönetim planı istenmeyecek. Yapının tamamlanmasından sonra kat irtifakının kat mülkiyetine çevrilmesi, yetkili idarece yapı kullanma izin belgesinin verildiği tarihten itibaren 60 gün içinde ilgili tapu idaresine gönderilmesi üzerine kendiliğinden yapılacak. 2009 Kasım ayı sonuna kadar kat mülkiyetine geçmeyenlere uygulanacak 1.000 TL idari para cezası kaldırıldı. Kanunun yürürlüğe girmesinden önce, kat irtifakı kurulmuş ve üzerindeki yapılar tamamlanıp yapı kullanma izin belgesi alınmış yapılarda, kat irtifakına sahip ortak maliklerden birinin başvurusu veya yapı kullanma izin belgesinin yetkili idarece tapu idaresine gönderilmesi üzerine kat mülkiyetine kendiliğinden geçilecek. Bu işlemlerin yapılmasında zorunlu deprem sigorta poliçesi dahil başkaca herhangi bir belge istenmeyecek.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.