Haberler

Madımak Oteli kamulaştırma yolunda

Tarih: 25 Haziran 2009 Kaynak: Cumhuriyet
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Madımak Oteli''nin sahibi tarafından satışa çıkartıldığını anımsatarak bütününün satışa çıkarılması halinde belki oranın kamulaştırılmasının söz konusu olabileceğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Sıvas olaylarının yaşandığı Madımak Oteli''nin sahibi tarafından satışa çıkartıldığını hatırlatarak, "Bütününü satışa çıkarmakta ısrar ederse, belki bizim orayı kamulaştırmamız söz konusu olacak" dedi. Günay, otelin altındaki kebapçının kapatıldığını anımsatarak, orada 15 yıldan bu yana süren bir utancı ortadan kaldırdıklarını söyledi.

Ertuğrul Günay, "1993 yılının Temmuz ayından 2008''in Temmuz ayına kadar, orada, insanların yandığı yerde bir kebapçı vardı. Gerçekten saygısız, katlanılmaz bir durumdu. Ben göreve başlar başlamaz hemen bunun çok saygısız olduğunu ve kaldırılması gerektiğini söylemiştim. Nihayet onu başardık" diye konuştu.

''Özel mülkiyet ilişkisi var"
''Karşımızda bir özel mülkiyet ilişkisi var" ifadesini kullanan Günay, kamunun elinde olmayan otel için bugünden yarına, hemen bir düzenleme yapmanın mümkün olmadığını bildirdi.

Günay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Özel mülkiyet olduğu için biz onu çözecek yöntemler arıyoruz. Boşalttığımız yere bir anı evi kurma konusunda talip olduk. Fakat sahibi bütününü satışa çıkardı. Bütününü satışa çıkarmakta ısrar ederse belki bizim orayı kamulaştırmamız söz konusu olacak. Ben anı evi düzenlemesinin önümüzdeki 2 Temmuz''a yetişebileceğini hayal ediyordum, fakat bunu gerçekleştiremedik. Bu dönem için kebapçının oradan çıkarılmasını sağlamış olduk. Ama sanıyorum, gelecek yıldan önce o binanın, kısmen müze, kısmen kültür merkezine dönüşmesi konusunda yılların getirdiği o tortuyu giderecek bir adım atacağız. Bu konuyla ilgili diğer Bakan arkadaşlarımızın da dikkatli bir yaklaşımı var."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.