Haberler

Kat mülkiyeti için belediye çalışacak

Tarih: 25 Haziran 2009 Kaynak: Milliyet

Belediyeler ellerindeki iskân belgelerini tapu idaresine gönderecek, tapu idaresi iskânlı binaları kat mülkiyetine kendiliğinden geçirecek. 1000 liralık ceza ise uygulanmayacak.

TBMM Genel Kurulu''nda, kat irtifakından kat mülkiyetine geçişin tapu ve kadastro müdürlükleri tarafından resen yapılmasını öngören tasarı kabul edildi. Kat mülkiyetine geçişte, zorunlu deprem sigorta poliçesi dahil başka bir belge istenmeyecek.
Kat Mülkiyeti Kanunu''nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun''a göre, kat irtifakı, kat irtifakına sahip ortak maliklerin talebine bağlı olmaksızın, yapı kullanma izin belgesine dayalı olarak kanundaki şartlar uyarınca tapu ve kadastro müdürlükleri tarafından kat mülkiyetine çevrilecek.

Kendiliğinden geçiş
Vatandaşa yüklenen mali külfetin ve bürokrasinin azaltılması amacıyla, kat mülkiyetinin kurulmasında istenen belgelerde değişikliğe gidilecek. Kanunun getirdiği yeni düzenlemeler şöyle:
- Yapı tamamlandıktan sonra, belediye ya da Bayındırlık İl Müdürlüğü''nden alınan yapı kullanma izin belgesi, 60 gün içinde ilgili tapu dairesine gönderildiğinde, kat mülkiyeti kendiliğinden (resen) yapılacak.
- 2007 yılında çıkarılan kanuna göre, 2009 yılı kasım ayı sonuna kadar kat mülkiyetine geçmeyenlere 1000 lira idari para cezası verileceği hükmü bu yasayla kaldırıldı. Kat mülkiyetine geçmeyenler hiçbir ceza ödemeyecek.
- Kanunun yürürlüğe girmesinden önce, kat irtifakı kurulmuş ve üzerindeki yapılar tamamlanıp yapı kullanma izin belgesi alınmış yapılarda, kat irtifakına sahip ortak maliklerden birinin başvurusu veya yapı kullanma izin belgesinin belediye ya da bayındırlık il müdürlükleri tarafından, tapu idaresine gönderilmesi üzerine kat mülkiyetine kendiliğinden geçilecek.
- Kat mülkiyetine geçiş işlemlerinde zorunlu deprem sigorta poliçesi dahil başkaca herhangi bir belge istenmeyecek.

Yönetim planı değişecek
- Bu kanun yürürlüğe girmeden önce kurulan toplu yapılara ait yönetim planlarının, bu kanun hükümlerine uyarlanması için yapılacak ilk değişiklik için mevcut kat malikleri kurulunun salt çoğunluğu yeterli olacak.
- Mevcut toplu yapı yönetimleri, yönetim planı değişip buna göre yönetici seçilene kadar geçici yönetim olarak göre-vini sürdürecek.
- Toplu yapı yöneticisi seçimi, yönetim planının değişimini takip eden 3 ayın içinde yapılacak.

Kat irtifakına sıkı düzen
- Her bağımsız bölümün arsa payı, kat, daire, iş bürosu gibi nevini gösteren ve ana gayrimenkulün maliki veya bütün paydaşları tarafından imzalanmış noter tasdikli liste talep edilmeyecek.
- Ana gayrimenkulün, kat, daire, iş bürosu gibi nevi ile bunların birden başlayıp sırayla giden numaralarına ilişkin bilgileri, mimari proje ile yapı kullanma izin belgesinde yer alacak.
- Henüz yapı yapılmamış veya yapısı tamamlanmamış bir arsa üzerinde kat irtifakının kurulmasında birden çok yapılarda yerleşimleri gösteren vaziyet planı istenmeyecek.
- Bir arsa üzerinde kat irtifakının kurulması ve tapu siciline tescil edilmesi için, o arsanın malikinin veya bütün paydaşlarının düzenlenen projeyi ve yönetim planını tapu idaresine vermeleri gerekecek. Kat mülkiyetine geçişte ayrıca yönetim planı istenmeyecek.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.