Haberler

İstanbul''a en büyük kötülük!

Tarih: 1 Temmuz 2009 Kaynak: Evrensel Yazan: Eylem Lodos
Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye gündemini meşgul edecek 3. köprüyle ilgili olarak kolları sıvadı, İstanbul''a inşa edilmesi kaygıyla beklenen 3. köprünün güzergahı hakkında ipuçları verildi.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, köprünün güzergahıyla ilgili 6 seçenek üzerinde yapılan çalışmanın tamamlandığını söyledi. Güzergahın zamanı geldiğinde açıklanacağını belirten Yıldırım, "Daha önce 6 alternatif vardı. Seçimi yaptık. Bu aşamada tek söyleyebileceğim, yeni köprünün Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin daha kuzeyinde olacağıdır" dedi.

İhale bu yıl
Üçüncü köprünün yap-işlet-devret (YİD) modeliyle gerçekleştirileceğini belirten Yıldırım, bundan sonraki tüm ulaştırma projelerinde de YİD modelini uygulayacaklarını söyledi. Üçüncü köprü için bu yıl içinde ihaleye çıkabilecekleri mesajını veren Yıldırım, güzergahı açıklamaktan özenle kaçındı. Yıldırım''ın açıklamalarının ardından yeni köprü için Beykoz-Tarabya ve Beykoz-Sarıyer güzergahları öne çıkıyor.

Zamanlama manidar
İstanbullunun İkinci Köprü''de (Fatih Sultan Mehmet Köprüsü) eziyet çektiği bir dönemde konunun yeniden gündeme getirilmesini manidar bulan İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Bakanı Cemal Gökçe, "Çekilen işkencenin nedeni üçüncü Boğaz köprüsü olabilir" dedi. Yaşanan trafik çilesiyle yeni köprünün meşrulaştırılmak istendiğini vurgulayan Gökçe, İkinci Köprü''deki çalışmaların yeni köprü için ‘insanlar yollarda perişan oluyor'' denilerek meşrulaştırılmak istenmesinin göstergesi olduğunu kaydetti.

Örnekler ortada
Birinci Köprü yapıldıktan sonra köprü çevresindeki boş alanların yapılaşmaya açıldığına dikkat çeken Gökçe, İkinci Köprü yapıldıktan sonra da İstanbul''un su havzaları ve ormanlık alanlarında yapılaşmaya izin verildiğini vurguladı. Üçüncü köprünün Beykoz, Belgrat ve bağlantı yollarının geçtiği bölgelerdeki ormanları ile önemli su havzalarını yok edeceğini söyleyen Gökçe, trafikte temel sorunun boğaz geçişlerinde değil, kent içinde olduğunu dile getirdi.

Yanlış seçim
Kent içindeki araç kapasitesinin yüzde doksanının özel araçlar olduğuna dikkat çeken Gökçe, "Sistem değişmeli, toplu taşımaya önem verilmeli" dedi. Üçüncü köprünün karayolu ulaşımını özendireceğini vurgulayan Gökçe, trafiğin kısa bir süre sonra daha kötü olacağı uyarısında bulundu. Üçüncü köprünün hem İstanbul''a, hem de İstanbulluya yapılabilecek en büyük kötülük olduğunu söyleyen Gökçe, "3 değil, 15 köprü de yapsalar trafik sorunu çözülemez" dedi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.