Haberler

Yeraltı otoparkı fuara yetişecek

Tarih: 1 Temmuz 2009 Kaynak: Cumhuriyet
Betonarme işleri biten Kültürpark Yeraltı Otoparkı''nın 28 Ağustos''ta yapılacak 78. İzmir Enternasyonal Fuarı''na yetişmesi planlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin "bitki dokusuna zarar vermeden" sürdürdüğü Kültürpark Yeraltı Otopark''ında 200 araçlık bölüm tamamlanırken, 394 araçlık kısmının ise son betonunun dökülmesiyle inşaatın betonarme işleri bitmiş oldu. Otopark''ın 28 Ağustos''ta yapılacak 78. İzmir Enternasyonal Fuarı''na yetişmesi planlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yasal sürecin tamamlanmasının ardından yapımına yeniden başladığı Kültürpark Yeraltı Otoparkı''nda "son betonu" da dökerek inşaatın betonarme işlerini bitirmiş oldu. Toplam 594 araçlık otoparkın 200 araçlık kısmında çalışmalar tamamlanırken, 394 araçlık kısmının da son döşemesinin betonu dökülerek üstü kapatılmış oldu. Bu yıl 28 Ağustos''ta başlayacak olan 78. İzmir Enternasyonal Fuarı''na yetiştirilmesi planlanan otoparkın 394 araçlık kısmındaki aydınlatma, havalandırma, yangın söndürme elektrik ve mekanik kısımlarının yapımı sürüyor. İnşaat ve iç donanımı tamamlanan 200 araçlık kısmın üstünde ise peyzaj düzenlemelerine başlandı.

Son beton dökümünü yerinde inceleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersu Hızır, Genel Sekreter Yardımcıları Pervin Şenel Genç, Serpil Baran ve Ferda Eser, Fen İşleri Daire Başkanı Fazıl Ölçer, Etüd Projeler Daire Başkanı Sedat Baylan ve 1. Hukuk Müşaviri Canan Mut, butona basarak son beton dökümünü birlikte başlattı. Genel Sekreter Ersu Hızır İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu''nun Kültürpark''ın araçlardan arındırılması açısından bu projeye büyük önem verdiğini belirterek şöyle konuştu:

"Kültürpark Yeraltı Otoparkı ilgili daha önce bir yargı süreci yaşanmıştı. Danıştay''ın vermiş olduğu son karar doğrultusunda, yasalara uygun hareket edilerek hızlı bir şekilde tekrar imalata başlandı. Bu otopark 16 metrekarelik bitki örtüsü olmayan bir alanda, 594 araçlık kapasiteye sahip olacak. Fuar döneminden önce otoparkı bitirmeyi amaçlıyoruz. Biten kısımlarda peyzaj düzenlemeleri başladı. Bazı pavyon ve yapıların yıkılmasıyla inşa ettiğimiz otoparkın üstü tamamıyla yeşil alan olarak düzenlenecek Bu sayede Kültürpark''ın yeşil dokusu da artmış ve güçlenmiş olacak."

Park, akülü araçlarla gezilebilecek
Otoparkın tamamlanmasıyla, Kültürpark''taki etkinlikler için gelen ziyaretçiler, araç giriş ve çıkışlarını sadece 26 Ağustos Kapısı''ndan gerçekleştirerek araçlarını yeraltı otoparkına bırakacak ve Kültürpark''a görevlilerin dışında araç girişi yapılamayacak. Yeşil dokusu korunarak güçlendirilmiş İzmir''in bu simge mekanını ziyaretçiler, akülü arabalarla gezme olanağına kavuşacak. Ağaçlar egzoz dumanından kurtulacak ve Kültürpark, yayaların daha çok nefes aldığı bir alan haline gelecek. Yeraltı otoparkının üst kısmında ortaya çıkan alanlar ise yeşil alan olarak düzenlenecek.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.