Haberler

AEM''in Düzenlediği Toplantılarda Bu Kez BIM ve Proje Yönetimi Konuşuldu

Tarih: 1 Temmuz 2009 Yazan: Ahmet Turan Köksal

Fotoğraflar: Arkitera Mimarlık Merkezi

Arka arkaya yapılan ve oldukça verimli geçen Arkitera Eğitim Merkezi BIM toplantılarında bu kez BIM ve Proje Yönetimi ele alındı. Proje Yönetim AŞ''nin İstanbul Ataşehir''deki ofisinde yapılan toplantıya, Proje Yönetim AŞ temsilcileri dışında, Entegre Proje Yönetim ve IMS Proje Yönetim''den temsilciler ile Arkitera Mimarlık Merkezi ve Arkitera Eğitim Merkezi yöneticileri katıldılar.

Diğer BIM toplantıları gibi önceden belirtildiği gibi gündeme bağlı kalarak BIM hakkında genel bilgilerin verildiği toplantıda, BIM''in Proje Yönetimi için kullanılan paket programlarla olan ilgisi AEM yetkilisi Ahmet Turan Köksal tarafından anlatıldı.

Hemen arkasından katılımcıların proje yönetiminde kullandıkları araçlar ve yöntemler üzerinde duruldu. Proje Yönetim AŞ''den söz alan Demet Demirer, BIM ve tekonolojilerini takip ettiklerini, ancak genel olarak kendilerine gelen projelerdeki veri taramalarını mecburen klasik yöntemlerle yapmak zorunda olduklarını belirtti. Demirer ayrıca, çalıştıkları firmaların tam olarak BIM''e geçmemesi yüzünden ve projenin verilerinin doğru olarak ortaya konulması gerekli olduğundan, yeniden bu taramalara girmeleri gerektiğini söyledi.

IMS Proje Yönetimi Yetkilisi Ömer Bayraksan, hem şimdiki hem de önceki deneyimlerinde BIM kullandıklarını, ilk tecrübelerinde oldukça zorlandıklarını fakat artık ellerine BIM altlığı olan projeler geldiğinde değerlendirebilecek durumda olduklarını belirtti.

Entegre Proje Yönetimi''nden Berrin Çetiner ise, BIM''e geçişin hem proje yöneticisini hem de diğer iş paydaşlarını ilgilendriren genel bir süreç olduğunu, bu sürecin de yavaş yavaş oturacağını ekledi.

Toplantının ilerleyen dakikalarında katılımcılar söz aldı ve çeşitli Proje Yönetimi ve BIM ilişkisi örneklemeleri yapıldı.

Sonuç olarak, toplantıya katılan bütün proje yönetimi ofislerinin BIM ve yaklaşımından haberdar oldukları ve bir şekilde bu geçişe hazırlıklı oldukları gözlendi. Kendi iş ortaklarını şimdiden BIM için zorlamalarının şu aşamada erken olduğunu, ancak bir şekilde BIM ve kavramına hazır olmaları konusunda uyaracaklarını belirttiler.

Karşılıklı bilgilendirmelerin yapıldığı toplantı oldukça verimli geçti ve bir dahaki proje yönetimi ve BIM toplantısına da katılımcıların tekrar katılmak istediklerini belirtmeleri, Türkiye''de BIM''in diğer iş kollarıyla bağlantısının sağlamlaşması açısından olumlu bir gelişme olarak kaydedildi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.