Haberler

Ve Balçova Teleferik sırtları imara açıldı

Tarih: 2 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal Yazan: Utku Bolulu
Sırtlarda ''çürük diş'' diye anılan 12 Eylül mirası yapıların kaldırılması beklenirken yenileri geliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Balçova Teleferik yamaçlarını kısmen imara açtı. Plana Balçova ve Narlıdere belediyeleri sessiz kalırken Büyükşehir Belediyesi çekincelerini sıraladı. Mimarlar Odası İzmir Şubesi ise çam ve zeytin ağaçlarının bulunduğu bölgede doğa katliamına yol açacağı gerekçesiyle planı yargıya taşıyacak.

Bakanlığın Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi karşısındaki termal alanla ilgili yaptığı plan (1/25 bin ölçekli çevre düzeni planı), kamuoyunda tartışılamadan, nisan ayında sessiz sedasız İzmir Büyükşehir Belediyesi''nde askıya çıktı. Planda Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi karşısındaki termal alanla yetinmeyen Bakanlık, Sakarya Caddesi boyunca Teleferik Yamaçları, baraj yolu çevresi, Narlıdere''de de Princess Hotel çevresini plan sınırlarına dahil etti. Sağlık turizmi öngören planda en çarpıcı karar ise 12 Eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra, 1981 yılında Teleferik sırtlarında ormanlık alanın içine yapılan ve İzmirlilerin ‘çürük diş'' olarak bildiği binaların örnek alınması oldu. Planda, bu binaların üzerinden çekilen sınırla sağa ve sola doğru, çam ve zeytin ağaçlarının bulunduğu yeşil bölge imara açıldı. Turizm tesisleri yapılana kadar konut yapımına da olanak sağlandı. Emsal de 0.40 olarak tespit edildi.

Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, plana belediyelerin muvafakat verdiğini belirtti. Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya da Teleferik sırtlarında plan dahilinde ‘orman alanı olmadığını'' söyledi. Bölgede ağaçların olduğunu kabul eden Çalkaya, "Tapulu araziler var. Plan, yoldan 50 metre içerisini kapsıyor. İnce bir hat söz konusu. Eğimin düz olduğu yerler imara açılıyor. İmar da sınırlı. Turizm amaçlı" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.