Haberler

''Uludağ''ı Davos yapacağız''

Tarih: 3 Temmuz 2009 Kaynak: Olay Yazan: Sezgin Eren
Mustafakemalpaşa''daki Güllüce Sulama Projesi''nin temel atma töreninin ardından Bursa''da temaslarda bulunan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Başbakan Erdoğan''ın Uludağ''ı Davos yapmaları için kendilerine talimat verdiğini söyledi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın, ''Uludağ''ı Davos yapmak için'' kendilerine talimat verdiğini söyledi.

Mustafakemalpaşa''daki Güllüce Sulama Projesi''nin temel atma töreninin ardından Vali Şahabettin Harput''u makamında ziyaret eden Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, Uludağ''a çok büyük önem verdiklerini belirtti.

''Zaten Başbakanımız, Uludağ''ı Davos yapmak için bize talimat verdi'' diyen Bakan Eroğlu, Uludağ''ın dünyanın en güzel turizm mekanlarından birine dönüşmesi için çalıştıklarını ifade etti.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, Uludağ''da artık iptidai (ilkel) tesisler istemediklerini vurgulayarak, şöyle dedi:

''Her şeyiyle penceresi, çatısı, duvarının rengiyle hatta çöp kutusuyla mükemmel tesisler istiyoruz. Estetiğe, çevreye tabiat uyuma önem veren bir anlayışla yarışma yaptık. Yarışma neticelendi, şu anda planlarla ilgili çalışmalar yapılıyor. Uludağ ile ilgili gerek birinci bölgede gerek ikinci bölgede muhteşem bir dönüşüm yapılacak. Bu konuda kararlıyız.''
Uludağ''ın bu haliyle turist çekmesinin mümkün olmadığını belirten Eroğlu, yapılacak değişikliklerden turizmcilerin de yararlanacağını bildirdi.

Bakan Eroğlu, Uludağ''ın Türkiye ve tüm dünyaya, yerli ve yabancı turistlere açılması gerektiğinin altını çizerek, ''Bursa''nın buna ihtiyacı vardır. Uludağ Bursa''nın markasıdır. Bu yüzden bu markayı en üst düzeyde tutmamız lazım'' diye konuştu.

Uludağ dönüşüm projesini gerçekleştirmekte kararlı olduklarını bildiren Eroğlu, Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ile konuyla ilgili çalıştıklarını kaydetti.

Eroğlu, bir gazetecinin, ''Uludağ''da yetki karmaşası kalkacak mı?'' sorusuna, ''Her şey kalkacak. Tek yetkili olacak. Önemli olan herkesin güzel bir oluşum üzerinde mutabık kalması. Zaten biz de şeffaf bir şekilde yarışmayla yaptık. Bunu da en güzel şekilde hayata geçireceğiz'' yanıtını verdi.

Göllük projesine start
Öte yandan, Bakan Eroğlu''nun Bursa''daki ilk durağı Mustafakemalpaşa oldu. Mustafakemalpaşa''da 17 köy ve bir beldenin yararlanacağı Döllük-Güllüce Sulama Projesi''nin temeli Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu tarafından atıldı. Eroğlu ayrıca Türkiye''nin çeşitli yerlerindeki 9 tesisin temel atma ve açılışlarını da gerçekleştirdi.

Mustafakemalpaşa''nın Güllüce Köyü''nde gerçekleştirilen toplu açılış ve temel atma törenine Bakan Eroğlu''nun yanı sıra bazı AK Parti Bursa milletvekileri, Vali Şahabettin Harput, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Haydar Koçaker, ilçe protokol üyeleri ve siyasiler katıldı. Helikopter ile önce Tatkavaklı futbol sahasına gelen Bakan Eroğlu kendisini karşılayan heyet ile yaptığı kısa bir sohbetin ardından açılışın yapılacağı alanda hazırlanan programa katıldı.

Temel atma töreninde konuşan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye''nin bölgesel bir güce sahip olduğunu ve dünyada sözü geçen devletler arasında yer aldığını belirtti. 2003 yılından buyana 813 tesisin tamamlandığını ve bunların 676 tanesinin açılışlarının yapıldığını dile getiren Eroğlu, Bursa''ya yapılan yatırımlara da değinerek, şuana kadar sadece Bursa''da 19 tesisi vatandaşın hizmetine sunduklarını söyledi.

Bakan Eroğlu Döllük-Güllüce projesinin 51 milyon TL tutarında olduğunu, 6 Şubat 2012 tarihinde yapımı tamamlandıktan sonra ilçeye bağlı 17 köy ve bir beldedeki 3 bin 865 dekarlık tarım arazisini su ile buluşturacağını kaydetti. Eroğlu, ihaleyi alan mutahhit firmanın yetkilisini yanına çağırarak, projenin bitim tarihi üzerinde yaptığı pazarlık sonucunda 11.11.2011, saat 11:11''de teslim edilme sözü aldı. Bursalılara bir de müjde veren Bakan Eroğlu, Orhaneli ve Gürsu''ya otomatik meteorolojik olçüm istasyonları kurulacağını bildirdi.
Bakan Eroğlu, kurulan canlı yayında Bilecik Valisi ile birlikte dev ekranda karışıklı görüşmesinin ardından, Türkiye''nin çeşitli bölgelerindeki 9 ayrı projenin temel atma ve açılışlarını da Mustafakemalpaşa''dan yaptı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.