Haberler

''Pastane değil hastane istiyoruz''

Tarih: 3 Temmuz 2009 Kaynak: Olay Yazan: Seyit Gündoğan
Fatih Sultan Mehmet Bulvarı''nda hastane alanı olarak ayrılan arazinin TOKİ''ye devredilmesine yönelik tepkiler sürüyor.

Bursa Akademik Odalar Birliği üyeleri, tepkilerini dile getirmek için 777 H adıyla 7''inci ayın 7''sinde akşam saat 7''de hastane alanında eylem yapmak için harekete geçti. Bu alanın TOKİ''ye devredilmesi yönündeki girişimlerin durdurularak alana kamu hastanesi yapılmasını isteyen BAOB üyeleri, "Pastane değil hastane istiyoruz" diyerek, kentin ve kentlinin sağlık hakkına sahip çıkmak için tüm vatandaşları eylemlerine destek vermeye çağırdılar.

Akademik Odalar Birliği adına açıklama yapan Tabip Odası Başkanı Bülent Aslanhan, Nilüfer''in kamu hastanesi açısından en dezavantajlı bölgelerin başında geldiğini belirterek, ilçede yaşayan 300 bin kişinin kamusal sağlık hizmetine ulaşamadığını kaydetti. Bu ihtiyacın FSM Bulvarı üzerindeki sağlık alanına bir kamu hastanesi yapılarak çözüleceğinin altını çizen Aslanhan, "Öğreniyoruz ki hazineye ait olan bu alan belediyenin fikri bile sorulmadan ve farklı amaçlarla kullanılmak üzere TOKİ''ye devredilmektedir. Anlamakta zorluk çekiyoruz gerçekten Nilüfer halkının arazisi birilerini zengin etmek için, rant uğruna kimlere devredilmektedir? Eğer hastane olmayacaksa bu alanda ne yapılacaktır, kimler rant elde edecektir bilmek istiyoruz" diye konuştu.

Hastane olması gereken bir alana alışveriş merkezi ya da lüks konut yapılmasına tüm kamuoyunun karşı olduğunun altını çizen Aslanhan, "Kentte yaşayan yurttaşların onayı olmadan, Nilüfer Belediyesi''nin onayı olmadan, Büyükşehir Belediyesi''nin onayı olmadan, milletvekillerinin onayı olmadan yani kimsenin onayı olmadan TOKİ hangi güçle, hangi yetkiyle, hangi gerekçeyle ''rant kokuları'' şimdiden duyulan bu girişimi yapabilmektedir? Bilinmelidir ki Bursa sahipsiz bir kent değildir. Bu nedenle BAOB''a bağlı meslek odaları ve Nilüfer Yerel Gündem 21 olarak ''sivil itiraz'' çağrısı yapıyoruz. Talebimiz çok meşru ''Pastane değil, hastane istiyoruz''. Yedinci ayın yedisinde akşam saat yedide hastane alanında buluşuyoruz. Kentimizin sahipsiz olmadığını göstermek için, halkın ve kentin ihtiyaçları yok sayılarak kamu alanlarının rant amaçlı işgal edilmesini engellemek için tüm vatandaşlarımızı barışçıl bir eyleme davet ediyoruz" dedi.

Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.