Haberler

Tarihi köşk gün ışığına çıkacak

Tarih: 3 Temmuz 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Romalılara karşı 3 tane önemli kurtuluş savaşı veren, bu zamana kadar sikkeler hariç hiçbir arkeolojik bulgusu bulunamayan VI MİTRİDATES''in köşkü Oluz Höyük''te gün ışığına çıkacak.

Bu zamana kadar sikkeler dışında arkeolojik bulgu bulunamayan VI Mitridates''e ait olduğu düşünülen köşk, Amasya''da Oluz Höyük''te gün ışığına çıkacak.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Arkeolog Şevket Dönmez ve ekibinin 2007 yılında başladıkları Oluz Höyük Kazıları çerçevesinde 2007 yılında bulunan ve 2008 yılında bir kısmına ulaşılan, bu sene ise tamamının ortaya çıkmasının hedeflendiği M.Ö. 120 ve 63 yılları arasında yaşamış olan VI Mitridates''e ait olduğu düşünülen köşk, VI Mitridates Dönemi''ne önemli derecede ışık tutacak.

Oluz Höyük kazılarının Amasya''nın tarihsel kronolojisini yeniden kurgulamaya başladığını ifade eden Arkeolog Şevket Dönmez, "45 dönümlük bir alanı kapsayan Oluz Höyük''te ortalama 2 metre derinliğe kadar indik. 200 bin liralık ödenek, 80 kişilik bir ekip ile 8 Temmuz''da başlayacağımız kazıları 25 Ağustos''ta tamamlayacağız. Burada sadece antik kaynaklarda adı geçen ve bu zamana kadar sadece sikkeleri dışında arkeolojik bir bulgu bulunmayan VI Mitridates''in dönemine ait bir yapıyı 2007 yılında ortaya çıkarttık. Bu yapının o döneme ait bir köşk olduğunu düşünüyoruz. Tamamen ortaya çıkarttığımızda ne amaçlı olarak kullanıldığını belirleyeceğiz" dedi.

Amasya''ya yaklaşık 18 kilometre uzakta bulunan Oluz Höyük''te 2007 yılında kazı çalışmalarına başlayan Yrd. Doç. Dr. Şevket Dönmez ve ekibi, bu sene kazılara 8 Temmuz tarihinde başlayarak 25 Ağustos tarihinde tamamlayacak. Oluz Höyük''te 3 kültür katı saptandığını ifade eden Şevket Dönmez, "1. kat Helenistik Çağa ait. M.Ö 2 ve 1. yüzyıllara ait. Burada elde edilen sikkeler VI. Mitridates Dönemi''ni işaret ediyor. Ünlü Roma İmparatoru Sezar''ın Mitridates''in oğlu Formakes''i yendiği ve Veni vidi vici ''Geldim, gördüm, yendim'' dediği Zel Savaşı bu bölgede oldu. 2. kültür katmanında Helenistik Çağ öncesinde devam eden Frig Çağı''na ait. M.Ö 8 ve 3. yüzyılı kapsayan dönem. 3. kültür katmanında ise Hitit Dönemi var. Önemli bir Hitit kenti gizli burada. En büyük hedefimiz bu kenti ortaya çıkartmak ve ismini belirlemek. Buran saray veya tapınak çıkmasını bekliyoruz. Ayrıca Geldingen Ovası''nın Hitit Dönemi''nde bir göl olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.