Haberler

Tamince''den Kazakistan''a yüzde 100 Türk işi stadyum

Tarih: 6 Temmuz 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Dilek Taş


Rixos Oteller Grubu''nun sahibi Fettah Tamince''ye ait uluslararası inşaat şirketi Sembol İnşaat''ın Kazakistan''da inşa ettiği Astana Arena Stadyumu, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev''in de katılımıyla hizmete açtı. Sembol İnşaat tarafindan inşa edilen tasarımını ise Tabanlıoğlu Mimarlık''ın üstlendiği yatırım 185 milyon dolara mal oldu. Stadın açılışına Kazakistan Cumhurbaskanı NurSultan Nazarbayev, Sembol İnşaat ve Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Baskanı Fettah Tamince, Sembol İnşaat ortağı Aytekin Gültekin, Tamince Şirketler Grubu Baskan Yardımcısı Menderes Türel, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Milli Takimlar Sorumlusu Levent Kızıl, Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, futbolcu Hakan Şükür ve Hasan Şaş katıldı. Yapımına 2006 yılında başlanan 30 bin seyirci kapasitesine sahip stadyum 232 bin 485 metrekare alan üzerine inşa edildi.

Üstü Kapanan 6. Stad
Dünyanın üstü açılıp kapanan 6''ncı stadyumu olduğu açıklanan yatırımla ilgili olarak Sembol İnşaat kurucusu Fettah Tamince stadın ödüllü mimarisi ile son yıllarda yapılan stadyumlar arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olacağını kaydetti. Kazakistan''daki yatırımlarına devam ettiklerini kaydeden Tamince, "Başkalarının kolayca çekildiği durumlarda biz hep dik durduk ve üstlendiğimiz projeleri beklentilerin üzerinde tamamladık. Bu proje için eksi 40 derecede bile çalışan heyecan dolu işçiler, mühendisler ve yöneticilerden oluşan takımımızın eseri" dedi. Stadyumun hem Sembol İnşaat hem de Kazakistan için bir prestij projesi olduğunu dile getiren Tamince, "Sembol İnşaat kurulduğu günden bugüne kadar Avrupa''dan Kazakistan''a, Ukrayna''dan Hırvatistan, Avusturya, Dubai ve Ortadoğu''ya kadar pek çok bölgede çeşitli projeler yürüttük yürütüyoruz" diye konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.