Haberler

Köprüye otoyol takviyesi

Tarih: 6 Temmuz 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Olcay Aydilek
İstanbul Boğazı''na yapılacak 3. Köprü için 350 kilometrelik otoyol projesi hazırlandı. 5 milyar dolarlık Kuzey Anadolu Otoyolu ihalesinin yıl sonuna kadar yapılması bekleniyor.

İstanbul Boğazı''na inşa edilecek üçüncü köprü, dev bir otoyol projesiyle taçlandırılacak. Üçüncü köprü üzerinden 350 kilometre uzunluğundaki yeni otoyol, Adapazarı ile Tekirdağ-Kınalı''yı birbirine bağlayacak. Ulaştırma Bakanlığı, ''İzmit Körfez Geçişi ve Gebze-İzmir Otoyolu'' ihalesindeki başarının ardından, milyarlarca dolarlık yeni altyapı projelerinde çıtayı yükseltti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''ın, bu yıl içinde ihalesine çıkılacağını açıkladığı, Boğaz''a inşa edilecek üçüncü köprü, otoyol projesiyle bütünleştirilecek.

Yap-İşlet-Devret
Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Adapazarı''nı, İstanbul''a inşa edilecek üçüncü köprü üzerinden Tekirdağ-Kınalı''ya bağlayacak 350 kilometre uzunluğundaki otoyol projesinin yaklaşık yatırım maliyeti 5 milyar dolar. Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, SABAH''ın sorusu üzerine, "Kuzey Marmara Otoyolu için çalışmalar önemli aşamaya geldi. Bu yıl sonuna kadar ihaleyi yetiştireceğiz" dedi. Ulaştırma Bakanlığı, Kuzey Marmara Otoyolu Projesini de yap-işlet-devret yöntemiyle hayata geçirmeyi düşünüyor.

TEM''e paralel olacak
- Proje, Adapazarı-Akyazı kavşağından başlayacak, Adapazarı''nın kuzeyinden devam edecek.
- İzmit''in kuzeyinden, yeni inşa edilecek Gebzeİzmir otoyoluna bağlanacak.
- TEM otoyolunun kuzeyinden, Ömerli-Sultanbeyli bölgesine ulaşacak.
- Üçüncü köprü yolundan Avrupa''ya geçecek.
- Hadımköy, Çatalca ve Silivri''yi izleyecek. TEM otoyolunun 4-5 km kuzeyinden devam edecek. Kınalı

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.