Haberler

Hasankeyf''te 15 bin yıl heyecanı

Tarih: 6 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal

Fotoğraf: Arif Aslan
Dicle Nehri kıyısında sürdürülen kazının, ünlü Hasankeyf''in tarihini değiştirmesi bekleniyor.

Bugüne dek 3 bin yıl öncesine ait mağaraları bilinen Hasankeyf''te bir höyükte 15 bin yıllık kalıntılar gün ışığına çıktı.

Baraj nedeniyle su altında kalma tehlikesiyle yüz yüze olan Hasankeyf, 15 bin yıllık bir sürpriz yaptı. Batman''ın tarihi ilçesinde sürdürülen kazı çalışmalarında Dicle Nehri kıyısında ilk kez açılan höyükte 15 bin yıl öncesine ait kalıntılar bulundu. Kazı başkanı Batman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Abdüsselam Uluçam, buluntularla ilgili kesin sonuçları önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını belirterek, "Bugüne dek Hasankeyf''te 3 bin yıl öncesine ait mağaralar biliniyordu. Fakat bir aydır açtığımız höyükte 14-15 bin yıl öncesine ait kültürün bulgularına rastladık" dedi.

İskeletler bulundu
Batman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Abdüsselam Uluçam başkanlığında Ege Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Gülriz Közbe yönetimindeki 40 kişilik ekiple bir aydır Hasankeyf''te Dicle Nehri kenarındaki höyükte ilk kez yapılan çalışmalar, heyecanlı sonuçlar verdi. Prof. Dr. Uluçam, kazıyı şöyle anlattı:

"Mağara öncesinin yerleşim birimi sayılacak höyükte önemli bulgulara rastlanıldı. Bazı iskeletlerde bulundu. Bilimsel incelemelerin ardından Hasankeyf''in tarihi de netleşmiş olacak. Şu anki bulgulara göre, 15 bin yıllık tarih ortada. Dicle Nehri kenarındaki höyükte orta taş çağ öncesinin ilk evleri, yerleşim yerinin olduğu höyüğü önemsiyoruz. Üç ayrı bölgede de kazı var. Fakat höyükte

Hasankeyf''in tarihini değiştirecek ciddi bulgulara rastlamanın heyecanını yaşıyoruz." Selahiye Bahçeleri mevkiinde Artuklu Dönemi''ne ait ayakta kalabilen tek köşkü de koruma altına aldıklarını belirten Prof. Dr. Uluçam, "Baraj yapılsa da yapılmasa da burası su havzası dışında kalacak. Köşkü eyvan ve havuzuyla birlikte turizme kazandıracağız. Köşkte dönemin hükümdarları kalıyordu" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.