Haberler

Keşke Eren''e yardımcı olunsaydı

Tarih: 6 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Galatasaray''ın stadı için konuşan Fettah Tamince, ''Keşke, Eren Talu''ya yardımcı olunsaydı. Dünya değişti, GM batmış, bankalar para vermeyi kesmiş, Eren ne yapabilir ki?'' dedi.

Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı ve Sembol İnşaat''ın kurucusu Fettah Tamince, "Keşke, Eren''e (Eren Talu) yardımcı olunsaydı. Eren ne yapabilirdi ki? Dünya zora girmişti" dedi. Sembol İnşaat tarafından Astana''da inşa edilen ‘Astana Arena Stadyumu''nun açılışının ardından gazetecilerle sohbet eden Tamince, Galatasaray''ın stadını içeren Seyrantepe Spor Kompleksi''yle ilgili bir soruyu yanıtladı:

‘Biz o işe girmeyiz''
"Seyrantepe işini kapattık artık. Girmeyi düşünmüyoruz. Eren Talu''nun ne yaşadığını ben çok iyi anlıyorum. Siz, bütün birikimlerinizi bir işe koymuşsunuz. Savaş çıkınca da sanki bir yerden bir şeyleri bedava almışsınız gibi lanse edilirse kahrolursunuz. Çok şeffaf olan bir ihale aslında. İhale gitti geldi ama keşke, Eren''e yardımcı olunsaydı.

Dünya değişti. General Motor batmış, ülkeler bile zor duruma düşmüş, bankalar para vermeyi kesmiş. Eren ne yapabilir ki? İmkânı 10 liraysa, 10''un hepsini de koymuş. Ben Eren''e üzülüyorum. Eren bey, ortak arayışı içinde bizi de aradı ama bizim böyle bir işe girme imkanımız yok şu anda. Bir dönem ilgilendik ama iki yıl öncesinin dünyası çok farklıydı. O zaman bankalar vardı, para vardı. Herkes gelip iş teklif ediyordu ama şimdi para olmayınca nasıl yapacaksınız? Bugün Seyrantepe''yi incelemedim ne kazanırız ne kazanmayız diye ama şimdi megalomanlık yapıp, ''biz alsaydık bitirirdik'' demek istemem.

‘İyi ki de kazanmadık'' da demek istemem. Eren''in karşılaştığı olay, tamamen Eren den kaynaklanıyor değil. Ortak bulmuşsunuz, ortak para taahhüt etmiş koyamıyor. Banka size para vereceğini taahhüt etmiş, krizden dolayı veremiyor. Cebinizdekinin de hepsini koymuşsunuz ama yetmemiş. Ne yapabilirsiniz ki? Eşten, dosttan para alarak yapılabilinecek bir proje değil ki... Milyar dolarlık proje... Eren''e yardımcı olmak için birçok model geliştirilebilinirdi. Kazakistan''da anti kriz paketi var. Bakarsanız bu pakete görebilirsiniz."

Dubai''ye ‘Osmanlı Sarayı''
Kazakistan''daki diğer yatırımlarına da değinen Fettah Tamince, şunları kaydetti: "Sadece bir stadyum değil, kongre merkezleri de yaptık burada. Bu çapta bir kongre merkezi Türkiye''de yok. Bir tek salon 5 bin kişilik. Han Çadır gibi bir proje yok. Bırakın onları, Türkiye''de öyle projeler tasarladık öyle projeler düşündük ki bunlar o projelerin yanında hiçbir şey. Çünkü Türkiye''de tüketici, turizm var. Dolayısıyla Türkiye''nin artık vizyon projelere, en iyi stadyumlara, en iyi anıtsal yapılara ve turizm tesislerine ihtiyacı var. Kazakistan''a gelince ''Han Çadır'' diye bir AVM yatırımımız var. Onu sürdürüyoruz. Hedefimiz eylül-ekim aylarında burayı bitirmek." Tamince, bir gazetecinin "Kazakistan''da en fazla yatırım yapan şirket, siz misiniz?" sorusu üzerine "En fazla yatırım yapan biz miyiz değil miyiz bilmiyorum ama en fazla iş yapan şirketlerden biriyiz" dedi. Tamince, Kazakistan''da global şirketlerden çok, yerel markalarla rekabet ettiklerini söyledi. Bir gazetecinin, Ortadoğu''daki yatırımlarını sorması üzerine de Tamince, "Katar''da genelde küçük oteller yapılıyor ama biz, 500 odalı bir tesisin anlaşmasını imzaladık. Bahreyn''de bir anlaşma imzaladık. Bu da 2010''da bitecek. Dubai''deki tesisi yıl sonuna kadar açacağız. Tesisin şu anda yüzde 95''i bitmiş durumda. Adı da, ''Rixos Ottoman Palace'' olacak" ifadelerinde bulundu.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.