Haberler

BETONART’ın Yaz 2009 Sayısında Sıradışı Ölçeklerde Beton Kullanımı Ele Alınıyor

Tarih: 6 Temmuz 2009
BETONART''ın Yaz 2009 sayısı beton malzemenin alışılmadık kullanım alanlarını gündeme taşıyor. "Mimarlığın temel malzemesi olan beton, yenilikçi fikirlerin peşinde, alışılmadık bir ölçeğe, endüstri ürünlerine inerse ne olur?" sorusundan yola çıkılarak, betonun farklı ölçek ve işlevlerdeki kullanımlarına dair özgün örneklere yer veriliyor.

"Beton" aksesuarlar, kol düğmeleri, yüzükler, kolyeler...
Çiğdem Kaya''nın editörlüğünü üstlendiği "Beton ile Sıradışı Ölçekler" dosyasında, endüstriyel tasarımda beton kullanımının hayalgücünü zorlayan örnekleri ele alınırken, deneysel tasarım süreçleri inceleniyor. Burcu Yançatarol ve Elif Küçüksayraç, betonun kullanıldığı endüstri ürünleri tasarımlarına örnekler verirken, soğuk olarak tanımlanan beton malzemeyi tasarımcıların nasıl bir avantaja dönüştürdüğünü aktarıyorlar. Gülname Turan ise "Tendeki Beton" başlıklı yazısında özellikle takı tasarımında beton kullanımına odaklanıyor. Beton bir abajur tasarlayan Marieke Rongen ile yapılan söyleşi de dosyada yer alıyor. Dosya kapsamında, endüstri ürünleri tasarımında özellikle 2000 yılından sonra beton ile yapılan deneylerin bir değerlendirmesi yapılırken, malzemeyle birebir çalışmanın, özgün tasarım arayışlarında önemi vurgulanıyor.

BETONART''ta yer verilen önemli başlıklardan bir diğeri ise, geçtiğimiz günlerde Pritzker Mimarlık Ödülü''nü alan İsviçreli mimar Peter Zumthor. İhsan Bilgin, Zumthor''un mimarlığını, Kuzey Ren-Vestfalya''daki iki yapısı üzerinden, Kolumba Müzesi ve Bruder Klaus Şapeli üzerinden değerlendiriyor.

Dergide ayrıca, Massimiliano ve Doriano Fuksas''ın Şimon Peres Vakfı için Yafa''da inşa ettikleri Peres Barış Merkezi, Defne Dilber Stolfi ve Davide Stolfi''nin kaleme aldığı değerlendirme yazısıyla ele alınıyor. İspanyol mimarlık ofisi Lavin Arquitectos''un imzasını taşıyan ve İspanya''nın Tenerife adasında konumlanan Los Silos Gençlik Merkezi ile Longhi Architects''in Peru''nun başkenti Lima''da inşa ettiği Pachacamac Evi de dergide yer alıyor. Emine Yılmazgil''in kaleme aldığı, Zandbelt & Van Den Berg''in tasarımı olan Hollanda''daki villa tasarımları da dergideki bir başka proje. Erkan Kambek ise Rob-Mallet Stevens''ın mimarlığını değerlendiriyor, "modern" tanımını tartışmaya açıyor. Projeleri üzerinden mimarın tasarım anlayışı incelenirken, Türkiye''de gerçekleştirdiği tek yapısı olan Mecidiyeköy Likör ve Kanyak Fabrikası''na odaklanılıyor.

4-6 Kasım tarihleri arasında İstanbul''da gerçekleştirilecek Urban Age konferansı, geçtiğimiz Mayıs ayında Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), Bilgisayar Ortamında Tasarım Bilim Dalı''nın davetlisi olarak Türkiye''ye gelen Branko Kolarevic''in mimarlıkta hesaplamalı tasarım üzerine verdiği konferans serisi de değerlendirilen diğer gündem maddeleri. h2o architectes''in Ductal beton ile tasarladıkları kent mobilyası ise içinde yer aldığı meydan tasarımı üzerinden değerlendirilirken, beton malzemenin sunduğu esneklik vurgulanıyor.

BETONART''a seçkin kitabevlerinden ulaşılabilir veya www.pab.com.tr/betonart websitesinden abone olunabilir.

Detaylı bilgi için: [email protected]

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.