Haberler

Karayolları''nın bıraktığı 3. köprü izleri

Tarih: 8 Temmuz 2009 Kaynak: CNN Türk Yazan: Göksel Göksu, Kemal Soğukdere
CNN TÜRK 3. köprünün izini sürmeye devam ediyor. İstanbul''un kuzeyinde gizliden gizliye süren, ancak kimilerince çoktan haritalarla bile takip edilen çalışmaya ait detaylar şaşırtıyor. Öyle ki, sadece güzergah belirlenmemiş. Köylülerin söylediğine, hatta rehberlik edip gösterdiğine göre, viyadüklerin ayaklarının oturacağı çukurlar bile kazılmış. Göksel Göksu ve Kemal Soğukdere''nin özel haberi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CNN TÜRK''ün haberi üzerine, "Vatandaşlarımız arsa spekülatörlerine, ortada dolaşan haritalara rağbet etmesin, paralarını kaptırmasın" uyarısında bulunmuştu.

Bakan Yıldırım''ın "rağbet etmeyin" dediği haritadaki yol, Kuzey Anadolu Otoyolu''na bağlanacak. Kuzey Anadolu Otoyolu da bildiğimiz Üçüncü Köprü yolu. Çalışma 1994''te başlasa da hız kazandığı tarih 2006.

Hasdal''dan başlayıp mevcut yolu takip ederek Yassıören''e kadar ulaşıyor; yani kaçınılmaz olarak Üçüncü Köprü güzergahıyla kesişecek.

"Peki nerede kesişecek?" diyerek yolumuza devam ettik. Yolun sonu Tayakadın köyüne çıkıyor. Gariptir, buradaki köylüler de güzergahı biliyor:

- Hasdal, Kemerburgaz, Işıklar köyü, Tayakadın, Yassıören, Kestanelik, Subaşı geçiyor.
- Peki, Sarıyer bağlantısı?
- Sarıyer bağlantısı, Karaburun''dan sahil yolu olarak. O da Sarıyer''e bağlanacak. Ayrıca Arnavutköy''den çift şeritli tekrar Karaburun''a bir bağlantı var.
- Siz nereden biliyorsunuz?
- Ben emlakçıyım.

O emlakçı... Tıpkı diğer emlakçılar gibi o da güzergahı bildiğini söylüyor. Söylemekle kalmıyor isim isim sayıyor... O güzergah doğru çıkar mı bilinmez? Biz iz sürmeye devam ediyoruz. Rotamız Baklalı Köyü''nü gösteriyor. Yanılmıyoruz...

Burada da karşımıza başka bir harita çıkıyor... Bu harita köye ait... Unutulmuş mu yoksa kimsenin dikkatini çekmez diye mi düşünülmüş bilinmez, haritada gerçekte var olmayan yolların işaretli olduğunu görüyoruz. Karayolları''na ait yollar.

Köylü de almış eline kalemi, eliyle koymuş gibi işaretlemiş yapılacak yolu.

- İşaretleri siz mi çizdiniz?
- Sarı işaretleri biz çizdik de ama bakın burada kendisi yazıyor: TCK. Türkiye Cumhuriyeti Karayolu. Burada da ''yol'' yazıyor.

Karayolları''nın bıraktığı izler
İşaret haritayla sınırlı değil... Karayolları bu köyde çok fazla iz bırakmış.... Baklalı köyüne ait Germe mevkiinde etrafı kırmızıyla çevrili olan bir işaret de yine Karayolları''na ait. Bu noktaya blir viyadük yapılacak. Viyadük, Karaburun yönüne doğru gidecek.

Viyadüğün ayaklarının nereye geleceği de belli:

- 2-3 sene öncesine kadar bu ölçümler yapıldı. En son yılbaşından önce buralarda ölçüm yapıldı. Hatta şuraya da viyadük ayakları yeri kazıldı.
- Bu viyadük ayakları nereye kazıldı, gösterir misiniz bize?
(Yürüyoruz birlikte)
- Burası viyadük ayağı mı?
- Bize burası viyadük ayağı olarak söylendi.
- Kim söyledi?
- Burada çalışma yapan ölçümcüler.
- Ne zaman kazıldı burası?
- Yılbaşından önce.

Burası bağlantı yolu mu, kavşak noktası mı? Bilmiyoruz ama güzergah üzerinde yer aldığını anlamak zor değil. Çünkü çevredeki arazi üzerinde daha pek çok işaret var.

Karayolları''nın diktiği taşlar
Üçüncü köprünün güzergahını arazi boyunca Karayolları''nın diktiği taşlar üzerinden de izlemek mümkün. Taşların üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Karayolları''nın amblemi bulunuyor.

Amblemlerin bulunduğu araziler çoktan istimlak edilmiş bile:

Emlakçı anlatıyor: İstimlaklar yaklaşık 3-4 sene öncesinde başladı. Çoğunluğu yurtdışında olanları parası ödenmedi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.