Haberler

Arkitera.com''un Rekortmenleri

Tarih: 10 Temmuz 2009 Yazan: Emine Merdim Yılmaz
2010 yılında 10. yaşını kutlayacak olan Arkitera.com, Türkiye''nin en çok takip edilen mimarlık yayını olma unvanını uzun süredir elinde tutuyor. Alexa''ya göre Arkitera.com, Mimarlık, İnşaat ve Bilgi Kaynakları olmak üzere toplam 3 kategoride birinci konumda.

Google Analytics de Alexa gibi internet sitelerinin istatistiki bilgi elde etmek için kullandığı bir başka kaynak. Google Analytics, sitelerin ziyaretçi sayısı, sayfa gösterimi gibi bilgilerinin yanında farklı verilerine ulaşmak için de kullanılıyor.

Bu verilerden yola çıkarak Arkitera.com''un Proje, Yarışma Projesi, Öğrenci Projesi, Söyleşi ve Köşe Yazısı olmak üzere toplam 5 bölümünde hangi projenin, yazının ya da söyleşinin daha çok izlendiğini sayılarıyla bu haberde bulabilirsiniz.

Verilerin tümü Google Analytics''den alınan 1 Ocak 2009-30 Haziran 2009 tarihleri arasındaki 6 aylık ve 30 Haziran 2008-30 Haziran 2009 tarihleri arasındaki 12 aylık verilerdir.

Proje
Proje bölümüne bakıldığı zaman en çok ziyaret edilen proje Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık tarafından tasarlanan Turkcell AR-GE Binası. Onu, Çırakoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan Ayaslı Araştırma Merkezi ve Yeşim Hatırlı - Nami Hatırlı tarafından tasarlanan İstanbul Boğazı Araç Geçiş Tüneli Giriş Üst Örtü Tasarım Konsepti izliyor.

Haziran 2008-Haziran 2009 arasındaki 12 aylık döneme bakıldığı zaman izlenme grafiğinin en tepesinde yine Turkcell AR-GE Binası yer alıyor. Onu, son günlerde ihalesinin iptaliyle gündemde olan asp Architekten tarafından tasarlanan Seyrantepe Stadyumu önerisi ve Orhan Pamuk''un kitabının müze projesi olan İhsan Bilgin tarafından tasarlanan Masumiyet Müzesi izliyor.

Yarışma Projeleri
Türkiye''deki mimarlık gündeminin belki de tek canlı maddesi ulusal mimarlık yarışmaları. Dolayısıyla gerek Yarışma Projeleri bölümü gerekse de Arkitera Forum''daki Yarışmalar&Ödüller bölümü sıkça takip ediliyor.

Bundan yola çıkarak bu bölümdeki sayılar diğer bölümlere göre oldukça büyük. Yarışma Projeleri bölümünde gerek 6 aylık gerekse 12 aylık döneme bakıldığı zaman Denizli Belediyesi Hizmet Binası Yarışması açık ara önde. Yarışma sadece sanal ortamda ilgi çekmemiş, yarışmaya ve kolokyumuna da yoğun katılım olmuştu.

Öğrenci Projeleri
2007''de açılan Öğrenci Projeleri bölümü mimarlık fakültelerinde son 1 sene içinde yapılmış projelere yer veriyor. Öğrenciler tarafından ilgiyle karşılanan bölüm, projelerin daha fazla kişiye ulaşmasını ve tartışmaya açılmasını sağlıyor.

6 aylık ve 12 aylık istatistiklere göre ilk 4 projenin gösterim sayılarının aynı olduğu görülüyor.

Söyleşi
Söyleşi bölümünün istatistiklerine bakıldığı zaman Ocak-Haziran 2009 döneminde en çok okunan söyleşi Kayserili mimarlık ofisi Ofiss Mimarca''ya ait.

Haziran 2008-Haziran 2009 dönemine bakıldığı zaman ise, ulusal mimarlık yarışmalarında aldıkları dereceler ile isimlerinden sıkça söz ettiren genç isimler Orhan Ersan, Erhan Vural, Ozan Özdilek ile yapılan söyleşinin ilk sırada olduğunu görüyoruz.


Köşe Yazısı
2009''un ilk 6 aylık döneminde Gürhan Tümer tarafından kaleme alınmış, Le Corbusier''in İzmir''e kenti planlaması için davet edilmesinin hikayesini anlatan yazı en çok okunan olarak birinci sırada. Onu Ertuğ Uçar''ın "Kimlik Bunalımında Türk Şehirleri" ve Simla Sunay Özdemir''in "Önce Kadınlar ve Çocuklar!" yazıları izliyor.

Haziran 2008-Haziran 2009 dönemine bakıldığı zaman Ahmet Turan Köksal''ın başlığı ile dikkat çeken "Mimari Proje Yarışmalarında Ödül Almanın Yolları (Garantili)" yazısı birinci sırada.

Hem 6 aylık hem 12 aylık döneme bakıldığı zaman 2004 yılında yayınlanmış olmasına rağmen Cengiz Bektaş''ın "Mimar Kimdir?" yazısının listelere girmesi dikkat çekici.

5 bölüm arasında bir sıralama yapıldığında ilk üç sırayı yarışma projeleri alıyor.


(YP: Yarışma Projesi, P: Proje, ÖP: Öğrenci Projesi)
Konuyla İlgili Linkler
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.