Haberler

Siyasetçiler Akay kavşağında kapıştı, halk yolda kalacak

Tarih: 14 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal Yazan: Behzat Miser
Ankara''nın en merkezi noktalarından olan Akay kavşağının trafiğe kapatılması halinde pek çok yolda ulaşım eziyete dönüşecek.

Yapımına 1997 yılında başlanan ve 1999 yılında bitirilen Akay kavşağı için 10 yıl sonra çıkan mahkeme kararını uygulamaya karar veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, böylece CHP''yi zor durumda bırakmayı amaçlıyor. Çünkü davayı CHP''li Çankaya Belediyesi açtı ve kararın uygulanmasıyla Ankara trafiğinde kaos yaşanacak.

Kavşak inşaatı sürerken verilen yürütmenin durdurulması, projenin iptali gibi mahkeme kararlarını uygulamayan Gökçek, Çankaya Belediyesi''nin açtığı davada verilen kararın belediyeye ulaştığını belirtti. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi''nde Ankara 3. İdare Mahkemesi''nin verdiği karar üzerine verilen önergeyi okutan Gökçek, önergede Akay kavşağına ilişkin 1/5000 ölçekli nâzım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planının iptali talebiyle Çankaya Belediye Başkanlığı''nca dava açıldığını belirtti.

Karara göre, Akay kavşağı eskiden olduğu gibi Çankaya-Kızılay yönüne akarken, altgeçitler kapanacak. Altgeçitlerin kapanması durumda ise, Küçükesat, Tunus Caddesi, Eskişehir Yolu, Dikmen yönü kapanacak. Ankara trafiği eziyete dönüşecek.

Gökçek, ABD Büyükelçiliği önündeki bariyerlerin Ankara Valiliği kararıyla konulduğunu, ancak faturanın kendisine kesildiğini ve bu nedenle üç yıl hapis istemiyle yargılandığını anlatarak, bu nedenle mahkemenin verdiği kararı uygulamaktan yana olduğunu belirtti. Gökçek ayrıca kararın "CHP''li Çankaya Belediyesi''nin Ankara''ya hediyesi olduğunu" belirtti.

‘Amacı CHP''yi yıpratmak''
CHP Çankaya Belediye Meclis Başkanvekili ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Fazlı Güleken ise hukukun üstünlüğüne inandıklarını ancak Gökçek''in provokatif bir karar aldığını belirtti. Güleken şöyle konuştu: "Bu kararla CHP''yi halk nezdinde zor durumda bırakmak isteyen Gökçek, aslında halkı cezalandırıyor. 11 yıl içinde alınmış 10''dan fazla mahkeme kararı var. Onları uygulamayan Gökçek, niye bu kararı uyguluyor?

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.