Haberler

Buz Müzesi,15 milyon dolara gelecek, Eskimo gibi gezilecek

Tarih: 14 Temmuz 2009 Kaynak: Hürriyet Yazan: Meltem Kara
Norveçli Lofoten Trading, Türkiye''de ilk buz müzesini inşa etmek için harekete geçti. Buz heykellerin ışık oyunlarıyla birlikte sunulacağı buzdan müze Magic Ice (Sihirli Buz), 15 milyon dolarlık yatırımla Kozyatağı''na inşa edilecek. Müze eskimo kıyafetleriyle eksi 10 derecelik ortamda gezilecek.

Dünyada sadece Norveç''te bulunan buz müzesinin ikincisi İstanbul''a yapılacak. Norveçli Lofoten Trading tarafından Kozyatağı''na 15 milyon dolarlık yatırımla inşa edilecek olan Magic Ice (Sihirli Buz), ziyaretçilerine eksi 10 derecede Viking kültürünü tanıma imkanı sunacak. Lofoten Trading Genel Müdürü Odd Roar Olsen, Magic Ice''ın buzdan deneyim merkezi olarak da adlandırılabileceğini belirterek, "Dört ayda tamamlanması planlanan Magic Ice''ın inşasına Ağustos ayında başlanacak. Magic Ice''ın kapılarını 29 Ekim''de açmayı çok istiyoruz" dedi. Olsen, müzenin girişinde Eskimo kıyafetleri verilecek ziyaretçilerin buzdan tünellerden geçerek müzeye gireceğine işaret ederek, "Ziyaretçiler buzdan heykelleri görecek ve Viking köy hayatını simgesel olarak yaşayacak. Bu projenin ardından İstanbul dışında açacağımız ikinci buz müzesiyle toplam 30 milyon dolarlık proje gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

5 yılda yer değiştirecek
Magic Ice''ın örneklerinden farklı olarak yıl boyunca faaliyet göstereceğini belirten Olsen, şunları söyledi: "Bunun için Magic Ice''ı İstanbul''un ilk dünyanın da ikinci ''buz müzesi'' olarak nitelendirebiliriz. Kanada, Rusya, Japonya, Çin ve Fransa gibi ülkelerde de buz müzelerinin benzerleri var. Buradakiler dönemsel, kalıcı olmadı. İstanbul''daki Magic Ice''ı 5 senelik bir proje olarak planlıyoruz. Beş yıl sonunda Anadolu yakasında başka bir semte ya da Avrupa yakasına geçiş yapmak istiyoruz."

Buzdan heykeller
Olsen, projenin toplam 1100 metrekare alanda kurulacağını ifade ederek, şu bilgileri verdi: "Yıllık 1.5 milyon ziyaretçi hedefliyoruz. Projeye aileleri getirmek istiyoruz. Özellikle çocukların ilgisini çekecek müzede, düğün ve nişan gibi etkinliklere de izin vereceğiz. Ziyaretçiler, Norveç doğası, Viking dünyası ve vitamin bar bölgesi olarak ayrılacak 800 metrekare kapalı alanda, Eskimo kıyafetleri içinde Norveçli, İsveçli ve Türk heykeltraşların buzdan yarattıkları sanat eserlerini görecek. Kendileri de heykeltraşlar yardımıyla mini heykeller yapabilecek."

İsveç''ten buz kalıpları
Magic Ice''da kullanılması için özel buzlara ihtiyaç olduğunu aktaran Olsen, şöyle devam etti: "Buzların kristal bir görüntü elde edebilmesi için nehir suyunun kullanılması gerekiyor. Bunun için İsveç''ten kalıplar halinde buz getireceğiz. Kalıplar, üniversitelerin işbirliğiyle birleştirilecek. İstanbul''da elde ettiğimiz buz ise zemine yayılacak ve duvarlarda kullanılacak."

Buz bardaklarda vitamin içilecek
Viking alanı, Norveç doğası ve vitamin bar alanı olmak üzere 3 bölümden oluşan Magic Ice''da ışık ve ses efektleriyle sunulan buzdan heykellerin yanı sıra, buzdan Iglo, 6 metrelik balık duvarı, 8 metrelik Viking gemisi, Viking evi ve Viking tarihini anlatan buz duvarı yer alacak. Tamamı buzdan inşa edilen vitamin barda ise, Norveç tariflerine göre hazırlanan vitaminli içecekler, yine buz bardaklarla ziyaretçilere servis edilecek. Norveç Büyükelçiliği''nin resmi tanıtım standının da yer alacağı müzede hediyelik eşya mağazası da bulunacak.

Konut projesi devralmak istiyor
Norveç''te gayrimenkul yatırımlarının da bulunduğunu da sözlerine ekleyen Terje Evensen, "Türkiye genelinde emlak yatırımları da yapmak için hazırlıklarımız sürüyor. Bunun için araştırmalarımıza başladık. Hazır ya da bitmek üzere olan bir projeyi satın alarak, 5-10 senelik yatırım süreçleri tarzında işletmek veya kiraya vermek istiyoruz" dedi.

Yiyecek markasını da Türkiye''ye getirecek
LOFOTEN Trading CEO''su Terje Evensen, Türkiye''de Magic Ice projesinin dışında, farklı yatırımlara da yöneleceklerini belirterek, "Lofoten markalı balık ürünlerinin ithalatı ve satışını gerçekleştireceğiz. 5 bin 500 metrekare alana ulaşan tesisimizde taze ve işlenmiş deniz mahsülleri üretiyoruz. Kimyevi madde kullanılmadan hazırlanan ürünleri Avrupa''dan sonra Türk mutfağına da sunmak istiyoruz. Bu ürünlerin Norveç Sağlık Bakanlığı Kalite Ödülü''nün yanı sıra somon füme ve diğer ürünler için kazanılmış ödülleri bulunuyor. Taze ve yemeye hazır, belirli bir ürün gamı ile market ve şarküterilerde yer edinmek istiyoruz. Bu kapsamda iki yiyecek markasının tanıtımı yapılacak" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.