Haberler

Konut stoku eridi, bundan sonra daire fiyatları artar

Tarih: 14 Temmuz 2009 Kaynak: Zaman
İnşaat sektörü küresel krizin etkisiyle artan konut stokunu cazip kampanyalar sayesinde minimum seviyeye indirdi.

Regnum Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Öztürk, konut fiyatlarının en alt seviyeleri gördüğünü, stoklarını eriten firmaların yeni projelerinde fiyat artışlarına gideceğini söyledi. Hareketli geçen kış döneminin ardından yaz sezonunun girmesiyle birlikte konut satışlarında durgunluk oluştuğunu dile getiren Öztürk, "Bu durgunluk Ramazan ayı sonuna kadar devam eder. Ekim ayı ile birlikte piyasalarda yeni bir hareketlenme olacak." dedi. Regnum Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Öztürk, Bodrum''da 25 lüks villadan oluşan Escana projesinin tanıtımında gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Tüm dünyanın küresel krizin etkisinden yavaş yavaş kurtulmaya başladığını söyleyen Öztürk, krizin ABD''den sonra en çok etkilediği Londra piyasasında, gayrimenkul fiyatlarının son birkaç aydır küçük oranlarda da olsa yükselmeye başladığına dikkat çekti. Regnum''un Londra''da konut projelerinin bulunduğunu hatırlatan Öztürk, Türkiye''de de geçtiğimiz şubat ayında kendilerinin de içinde bulunduğu büyük gayrimenkul firmalarının gerçekleştirdikleri kampanyalarla inşaat sektörünün oldukça hareketli günler geçirdiğine dikkat çekti. Hareketlilikte, hükümetin tapu harcı indirimleri ile bankalardaki faiz oranlarındaki kısmi düşüşün de etkili olduğunu vurgulayan Öztürk, "Yazla birlikte konut satışlarında durgunluk oluştu. Ama sonbaharla birlikte yeni bir yukarı hareket dalgası bekliyoruz." dedi. Regnum olarak Koşuyolu, havaalanı veya otel projeleriyle ilgili çalışmalarının devam ettiğini, bürokratik işlemler tamamlandığında bu projeleri de birer birer hayata geçirmeyi düşündüklerini söyleyen Öztürk, yurtdışında ise Londra piyasasındaki yatırımlarına devam ettiklerini belirtti.

2,3 Milyon Euro''luk Villa Yaptık, Satış Kaygımız Yok
Öztürk, Bodrum''da gerçekleştirdikleri Escana projesiyle ilgili bilgiler de verdi. Projede yer alan lüks 25 villa, 3 katlı olarak inşa ediliyor. 400 ile 460 metrekare büyüklüklerde inşa edilen villaların fiyatları 1,6 milyon ile 2,3 milyon Euro arasında değişiyor. 18 dönümlük bir alanda ve toplam 10 bin 800 metrekare inşaat alanına sahip proje Mayıs 2010''da tamamlanacak. Villalarla ilgili satış kaygılarının olmadığını söyleyen Ufuk Öztürk, parası olan herkese satış yapmayacaklarını, müşterilerini kendilerinin seçeceklerini belirtti. Bodrum''a hakim konumuyla dikkat çeken tepelerden birinde kurulu olan Escana villaları akıllı ev sistemi ile donatılmış. Öztürk, projede küçük küçük evler yapmak yerine prestijli bir işe imza atmak için sınırlı sayıda ama her türlü konfor ve lükse sahip villalar inşa etmeyi tercih ettiklerini söyledi. Villalar sadece yazlık kullanım için değil dört mevsim yaşamaya imkân tanıyacak özelliklerde inşa edildi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.