Haberler

Mavişehir''de "İşlem Tamam"

Tarih: 14 Temmuz 2009 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, her yağışta su baskını tehlikesi yaşayan Mavişehirliler''e müjdeyi verdi: Kabus bitti!

Mavişehir işte böyle kurtuldu:
1. Kabaran deniz suyunun konut alanlarına girmesini engellemek amacıyla denizin önünde sedde oluşturuldu
2. Bin 221 metre uzunluğunda yağmur suyu kanalı ızgaraları döşendi.
3. Terfi istasyonu oluşturularak İsviçre''de özel olarak üretilen ve saniyede 2700 litre suyu kademeli olarak pompalayacak kapasitede 4 pompa yerleştirildi.
4. Pompalardan çıkan suyun denize iletilmesi için trapez kesit yapıldı.
5. Terfi istasyonun yanına jeneratör binası kuruldu.
6. Yağmur suları bundan sonra eksi 3.10 metre kotunda toplanacak, seddeden trapez kanala, oradan da denize desarj olacak.
7. Proje 1 milyon 680 bin TL''ye mal oldu

Mavişehir''de su baskınlarına yol açan aşırı yağışlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin tamamladığı çalışma ile sonunda kabus olmaktan çıktı. Büyükşehir Belediyesi, 1997 yılında yapılan proje hatası nedeniyle sorun haline gelen alanda, bölgenin planlama yetkisine sahip olan TOKİ ile imzaladığı protokol çerçevesinde yıl başında başladığı imalatları bitirdi. İZSU Genel Müdürlüğü ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı''nın ortaklaşa yürüttüğü çalışma, 1 milyon 680 bin TL liraya mal oldu.

Proje kapsamında önce, Karşıyaka-Mavişehir''de "Mavişehir II. Etap Yağmursuyu Kanalı ve Terfi İstasyonu İnşaatı" Projesi doğrultusunda ilk önce kabaran deniz suyunun konut alanlarına girmesini engellemek amacıyla denizin önünde taş anroşman ile sedde oluşturuldu. 2040 Sokak üzerinde bin 221 metre yağmur suyu kanalı döşendi. Ayrıca 188 metre uzunluğunda 600''lük beton boru ile yağmur suyu kanalı yapıldı ve mevcut yağmur suyu ızgaralarına entegre edildi. Söz konusu terfi istasyonuna, İsviçre''de özel olarak üretilen ve saniyede 2700 litre suyu kademeli olarak pompalayacak kapasitede 4 pompa yerleştirildi. Pompalardan çıkan suyun denize iletilmesi için trapez kesit yapıldı. Terfi istasyonun yanına jeneratör binası kurularak, dış cephesinde bölgeyle uyumlu olması için dekoratif tuğla kullanıldı.

Bu çalışmalar sonucunda, toplanan yağmur sularının bundan böyle yeni inşa edilen terfi merkezi ve pompa istasyonu aracılığıyla denize deşarj edileceği, Pamukkale Blokları''ndan Albatros Blokları''na kadar, 2 tarafta toplanan yağmur sularının, 2040 Sokak''tan denize ulaşan hat üzerinden yeni yapılan bir ana kanalla terfi istasyonuna ulaştırılacağı bildirildi. Mavişehir''deki bu projeden sonra yağmur suları, eksi 3.10 metre kotunda toplanarak seddeden trapez kanala, oradan da denize desarj olacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.