Haberler

Kalorifer sistemi 2 bin yıl önce Biga''da kullanılmış

Tarih: 14 Temmuz 2009 Kaynak: Referans

Çanakkale''nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyü sınırları içinde yer alan Parion Antik Kenti''ndeki Roma dönemine ait yaklaşık 2 bin yıllık geçmişe sahip villanın, kalorifere benzeyen bir sistemle ısıtıldığı bildirildi.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Cevat Başaran, muhabirine yaptığı açıklamada, 2006 yılında antik tiyatro sahnesinin karşısında yapılan kazı çalışmalarında kalıntıları ortaya çıkarılan iç avlunun, revaklı bir "Roma Villası"na ait olduğunun belirlendiğini söyledi.

Binanın yaklaşık 2 bin yıl önce inşa edildiğine işaret eden Başaran, "Bu villa, Roma döneminin gösterişli hayatını yansıtan bir mimari yapıya sahip" dedi.

Villanın avlusunun sütunlarla çevrili olduğunu, şu anki çalışmalarda ise avlunun etrafını açtıklarını ifade eden Başaran, "Böylelikle yapının planını ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Buradaki mimari ögeler, villada çok lüks bir yaşamın olduğunu gösteriyor. Bu da Parion''un ne kadar zengin bir kültürel değere sahip olduğunu ifade ediyor. Villa geniş bir alana yayılıyor. Hemen antik tiyatronun karşısında inşa edilmesi ise burada çok önemli bir kişinin ikamet ettiğini gösteriyor" diye konuştu.

Villanın yapımında kullanılan malzemelerin hepsinin birinci sınıf, kaliteli mermer ve taşlardan yapıldığını vurgulayan Başaran, yapının merkezinde bir havuz, havuzun etrafında ise sütunlar bulunduğunu belirtti.

"Yapının En Önemli Özelliği Isıtma Sistemi"

Prof. Dr. Cevat Başaran, bu yapının en önemli özelliğinin ısıtma sistemi olduğunu vurguladı.

Sistem hakkında bilgi veren Başaran, "Bu ısıtma sisteminde, ateşin yandığı bir merkez var. Burada ısıtılan su ya da ortaya çıkan buhar, duvar ve zemine yerleştirilen kanallar yardımıyla binanın içinde sürekli devir daim yaparak, sıcaklığın belirli bir oranda tutulmasını sağlıyor. Bu sistem, günümüzdeki kalorifer sisteminin ilk örnekleri arasındadır" dedi.

Başaran, villanın bazı yerlerinin yoğun tahribat sonucu kullanılamaz hale geldiğini kaydetti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.