Haberler

Dere temizleniyor, yüzler gülüyor

Tarih: 14 Temmuz 2009 Kaynak: Taraf Yazan: Fırat Alkaç
Kadıköylünün bir süre öncesine kadar umudu yoktu ama sonuca onlar da şaşırdı. Kurbağalıdere''de koku hissedilir derecede azaldı.

Kadıköy Kokmasın kampanyasıyla çevresinde yaşayan insanları yıllardır kokusu ve kiriyle çileden çıkaran Kurbağalıdere''nin temizlenmesinde öncülük eden Taraf, Kadıköylülerin yüzünü güldürdü.

Taraf''a teşekkür eden ve derede şu ana kadar yapılan tüm çalışmaların bir göz boyama olduğunu söyleyen esnaf, son dip temizleme çalışmasının kapsamlı olduğunu belirterek, "Bu çalışmalar ilk başladığında eskiden yapılanlar gibi olacağını düşündük, ama bu sefer temizleneceği konusunda umutluyuz" dedi.

Derede yapılan temizlik çalışmasından önce de görüş almak için gittiğimiz eski Salı Pazarı''nın bitişiğinde bulunan Kadıköy Halı Sahası yetkilileri, son çalışmanın kokuyu giderdiğini ancak, kesin çözüm için derenin bütün kollarının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Kurbağalıdere''nin evrimi
Derenin denize döküldüğü kısımda yapılan dip temizliğinin sona ermesinin ardından, derenin üst kısımlarında süren temizlik çalışmalarına hız verildi. Eski Salı Pazarı''nın bulunduğu alanda, dere üzerinde set çeken İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) görevlileri, derede biriken kirli suyu takviye etmeye başladı. Derenin ortasına toprak set çeken görevliler, yaptıkları çalışmalarla birikmiş olan suyu boşaltarak, derenin dibindeki toprak tabakayı temizlemeyi hedefliyor. İSKİ''nin yürüttüğü su takviye çalışmasının, derenin yaydığı kokuyu keseceğini belirten bir belediye görevlisi, çalışmanın derenin temizlenene kadar devam edeceğini söyledi.

Çalışmalar kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne bağlı Kıyı Temizlik Ekipleri gün boyunca dere kenarındaki çöpleri temizliyor. Derenin denize döküldüğü alanda, yüzeysel temizlik çalışması yapan "Ahtapot 7" adlı tekne de çalışmalarına devam ediyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.