Haberler

Bursa''ya ''İspark'' modeli

Tarih: 15 Temmuz 2009 Kaynak: Olay
Bursa''nın ulaşım sorununu önemli ölçüde rahatlatacak olan otopark yapımı için Bursa Büyükşehir Belediyesi çalışmalara başladı.

Otopark yapımı için kamulaştırma çalışmaları Bursa''nın çeşitli semtlerinde devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe İstanbul''daki İspark modelini örnek aldıklarını söyledi.

17 Mayıs AK Parti İl Kongresi''nde Başbakan Erdoğan''ın "Tarihi eserlerin yanına garip şeyler yapmışlar, bunları yıkacağız. O tarihi eseri meydana çıkaracağız. Bursa''da yeteri kadar katlı otopark yok. Bunları yapacağız" diye konuşması büyükşehir belediyesini harekete geçirdi. Bursa''nın ulaşım sorununa otopark ile çözüm bulmak isteyen belediye, otopark yapmak için kamulaştırma çalışmalarına başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005 yılında kurulan İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK), modelini Bursa''da yapmak istediklerini söyleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İSPARK yetkilileriyle birlikte çalıştıklarını açıkladı.

Bursa''da otopark yapımına ilişkin yetkililerin İSPARK''taki çalışanlarla beraber hareket ettiklerini belirten Altepe, "Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul''da İSPARK yetkilileri ile çeşitli toplantılar yaptık. Buradaki uygulamanın benzerini geliştirerek Bursa''ya uygulamayı düşünüyoruz. Bursa otopark yapılması yönünden daha düzenli bir şehir. Osmagazi belediye başkanlığım döneminde de bu tür otoparklar el atıp bunların belediye tarafından işletilmesini sağlamıştık. Bu uygulamayı tüm Bursa genelinde yapmak istiyoruz. Önceden otopark ile ilgilenen bir birimimiz yoktu ancak şimdi sadece bu işle ilgilenen bir birimimiz var" dedi.

Otopark alanları açılıyor
Otoparkla ilgili sorunların tüm metropol şehirlerde olduğunu ifade eden Altepe, dünyanın her büyük şehrinde bile bu sorunların var olduğunu söyledi. İlçe belediye başkanlığı döneminde Altıparmak semtinde otopark yapmak amacıyla 23 tane binayı kamulaştırdıklarını belirten Altepe, "Bursa''nın diğer semtlerinde de otopark yapımı için çeşitli yerlerde kamulaştırma çalışmaları yapıyoruz. Başta Maksem olmak üzere değişik bölgelerde otoparkla ilgili çeşitli çalışmalarımız devam ediyor. Artık ilçe belediye başkanı olarak değil, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bu çalışmaları biz devam ettiriyoruz. Bursaray''ın Demirtaşpaşa İstasyonu yakınlarında bulunan bir yere ve İnönü Caddesi''ndeki Bıçakçılar Çarşısı''nın bulunduğu yer de otopark yapılacak. Reyhan Çarşısı''nda da düşündüğümüz bir otopark alanı var. Doğanbey bölgesinde bazı yerlerin alt katları otopark haline getirilecek. Daha önce yapılan otopark inşaatları devam ediyor" dedi.

Dar sokaklara park edilen araçlar yüzünden bazen itfaiye yada ambulansın bu sokaklara giremediğini belirten Altepe, bu gibi yerlerde otopark olması gerektiğini söyledi. Pınarbaşı gibi çift yönlü çalışan bir caddenin yol kenarlarının otopark olarak kullanılmasının hoş olmadığını söyleyen Altepe, otopark inşaatlarının bitmesiyle trafiğin rahatlayacağını anlattı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.